Kulisy Między Słowami i innych słynnych filmów bezpłatnie w ARTE.tv

Między słowami kulisy filmu Magazyn HIRO

Są filmy, które moglibyśmy oglądać milion razy i wciąż nam się nie nudzą. Na platformie ARTE.tv możemy zajrzeć na plany takich produkcji jak: „Wszystko o mojej matce”, „Między słowami”, „Mechaniczna pomarańcza”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Ostatnie tango w Paryżu” i wiele innych. Jak powstawały? Czego o nich nie wiemy? Dlaczego są tak poruszające? Zobaczymy to w cyklu dokumentalnym „Kulisy słynnych filmów”, który jest dostępny na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv

Co naprawdę się wydarzyło między Marlonem Brando a Marią Schneider na planie „Ostatniego tanga w Paryżu”? Dlaczego pięć wielkich aktorek odrzuciło rolę siostry Ratched i jak Milos Forman przekonał Louise Fletcher? Co kryje się za osobistą historią Xaviera Dolana, reżysera „Mamy”? Jakie niezrozumiałe wydarzenia zdarzały się na planie filmu „Między słowami”? ARTE.tv przedstawia kulisy powstawania ośmiu wybitnych filmów: „Ostatnie tango w Paryżu” Bernardo Bertolucciego, „Wszystko o mojej matce” Pedro Almodovara, „Mechaniczna pomarańcza” Stanleya Kubricka, „Między słowami” Sofii Copolli, „Rozstanie” Asghara Farhadiego, „Lot nad kukułczym gniazdem” Milosa Formana, „Mama” Xaviera Dolana i „The Square” Rubena Östlunda. Są dostępne bezpłatnie na serwisie VOD ARTE.tv

Filmy w ramach cyklu „Kulisy słynnych filmów”

KULISY „WSZYSTKO O MOJEJ MATCE”, Francja, 2011

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Nakręcony w 1999 roku „Wszystko o mojej matce” jest trzynastym, pełnometrażowym filmem Pedro Almodóvara. Reżyser bada społeczeństwo Barcelony na przełomie tysiącleci poprzez burzliwe losy pięciu kobiet. Ten dokument to zachwycające spojrzenie na arcydzieło reżysera, które przyniosło mu Oscara za najlepszy film zagraniczny i przyczyniło się do międzynarodowej sławy. Z udziałem Penélope Cruz, Marisy Paredes, Cecilii Roth i Antonii San Juan, a także z epizodem urodzonego w La Manchy filmowca i jego brata, Agustina.

Kulisy filmu: „Wszystko o mojej matce”

KULISY FILMU „OSTATNIE TANGO W PARYŻU”, Francja, 2004

Ten trzymający w napięciu dokument Serge’a July’a i Bruno Nuyttena zagłębia się w historię powstawania filmu „Ostatnie tango w Paryżu” Bernardo Bertolucciego, w którym główne role zagrali Marlon Brando i Maria Schneider.

Kulisy filmu: „Ostatnie tango w Paryżu”

KULISY FILMU „MECHANICZNA POMARAŃCZA”, Francja, 2011

Zgodzicie się, że łatwiej jest stworzyć ciekawy czarny charakter, a dobre postaci często wypadają banalnie? Czy właśnie o tym myślał Stanley Kubrick, gdy w 1970 roku podjął się adaptacji filozoficznej powieści Anthony’ego Burgessa „Mechaniczna pomarańcza”? Stworzył film, który opowiada o praniu mózgu i banalnej przemocy. Wielu dostrzegło w nim przestrogę dla zachodniego społeczeństwa.

Film: „Mechaniczna pomarańcza”

KULISY FILMU „MIĘDZY SŁOWAMI”, Francja, 2015

Wywiad z reżyserką Sofią Coppolą o realizacji niskobudżetowego „Między słowami” i nieoczekiwanym sukcesie. Film otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz, Cezara za najlepszy film zagraniczny oraz Złoty Glob dla najlepszego aktora.

Bob (Bill Murray), starzejąca się gwiazda filmowa z USA, kręci w Japonii reklamę. Młoda Amerykanka, Charlotte (Scarlett Johansson) towarzyszy mężowi w podróży służbowej. Oboje czują się w Tokio samotni, obcy i znudzeni. W życiu prywatnym są nie mniej zagubieni: Bob przeżywa kryzys wieku średniego, Charlotte nie wie, co zrobić z dorosłym życiem. Ich krótkie spotkanie, romantyczne i przelotne, zmieni życie obojga.

Coppola opowiada o trudnościach z nakłonieniem Billa Murraya do przyjęcia głównej roli, w filmie znajduje się również making-of, który pokazuje pełne przygód i dziwacznych wydarzeń plan zdjęciowy w Tokio, na którym ekipa była tak samo „zagubiona w tłumaczeniu” jak bohaterowie filmu.

Kulisy filmu: „Między słowami”

KULISY FILMU „LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM”, Francja, 2011

„Lot nad kukułczym gniazdem” to klasyk czechosłowackiego reżysera Milosa Formana. Przedstawia uderzającą metaforę zniewolenia jednostek przez władzę. W dokumencie twórcy łączą archiwalne materiały zdjęciowe i wywiady z głównymi bohaterami: Milosem Formanem, Michaelem Douglasem oraz Louise Fletcher, która przyjęła najtrudniejszą rolę w tym filmie po tym, jak odrzuciło ją pięć innych gwiazd.

Kulisy filmu: „Lot nad kukułczym gniazdem”

KULISY FILMU „ROZSTANIE”, Francja, 2013

Złoty Niedźwiedź, Oscar, Złoty Glob i Cezar za najlepszy film zagraniczny: „Rozstanie” (2011) zdobył najważniejsze nagrody filmowe na świecie. Dzięki reżyserowi oraz występującym w filmie aktorom i aktorkom, dokument ten oferuje fascynujące spojrzenie na piąty film irańskiego reżysera Asghara Farhadiego.

Kulisy filmu: „Rozstanie”

KULISY FILMU „MAMA”, Francja, 2016

Xavier Dolan otrzymał w 2014 roku w Cannes Nagrodę Specjalną Jury za film „Mommy”. To prawdziwe wyróżnienie dla początkującego, 25-letniego reżysera! Jego niezwykły film o skomplikowanej relacji samotnej matki i nadpobudliwego syna zachwycił krytyków i widzów. Co kryje się za historią Dolana?

Kulisy filmu: „Mama”

KULISY FILMU „THE SQUARE”, Francja, 2020

„The Square” Rubena Östlunda, laureat Złotej Palmy w Cannes w 2017 roku, w satyryczny sposób opowiada historię upadku Christiana, dyrektora muzeum sztuki nowoczesnej. W rolę z dużą charyzmą wcielił się Claes Bang.

W życiu atrakcyjnego, pewnego siebie faceta wszystko idzie dobrze, gdy nagle w naoliwione tryby wpada ziarno piasku. Kradzież telefonu i portfela sprowokuje go do działań sprzecznych z moralnymi wartościami, które lubi głosić w pracy. Akcja kieszonkowców, jak na złość, ma miejsce w przeddzień wernisażu wystawy zatytułowanej „The Square”, oscylującej wokół tematu altruizmu.

Kulisy filmu: „The square”

Zobacz też: Miesiąc Dumy – 8 filmów, które warto obejrzeć z tej okazji

Miesiąc Dumy – 8 filmów, które warto obejrzeć z tej okazji

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News