Kto znalazł się w gronie najbardziej stylowych ikon kina?

Po lewej stronie kobieta w niebieskim swetrze z czerwoną żarówką nad głową, po prawej kobieta w pościeli

@undressingcinema to wymarzone instagramowe konto dla wszystkich miłośników kina, na którym znajdziecie takie gwiazdy jak Brigitte Bardot czy Paul Newman.

@undressingcinema to profil łączący modę i kino, na którym publikowane są ujęcia zarówno z filmów, jak i czerwonego dywanu. Francoise Hardy, Brigitte Bardot, Marylin Monroe… to tylko niektóre z bohaterek, jakie możecie tam zobaczyć. Można to określić, jako najbardziej fascynujące momenty kina, mówi Lana Ghandour, która jest odpowiedzialna za treści.

Początkowo miał to być projekt anonimowy. Było to tak osobiste, że nie chciałam, aby ktokolwiek wiedział, że jestem autorką, tłumaczy Ghandour. Na studiach napisałam obszerną pracę o modzie w filmach, zwracając szczególną uwagę na Audrey Hepburn i Brigitte Bardot. Po ukończeniu szkoły zostałam z dużą ilością materiałów, więc postanowiłam stworzyć ten profil.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Obecnie profil zebrał ponad osiem tysięcy obserwatorów, którzy odwiedzają go, by oglądać archiwalne ujęcia dzieł twórców jak Pedro Almodovar, Nadine Labaki czy Martin Scorsese oraz stylowe gwiazdy, jak Marlon Brando, Grace Kelly i Jane Birkin.

Ghandour kocha kino odkąd pamięta. Uwielbiam aktorów i ich garderoby. Zawsze uderzała mnie umiejętność transformacji osób w zupełnie inne postaci. Za pomocą @undressingcinema eksploruje aspekty mody w filmie.

Treści muszą mieć charakter informacyjny, ale mają również być przyjemne dla oka. Lana nie ma sztywnych kryteriów. Wszystko zależy od tego, co akurat oglądam, czytam albo co mnie danego dnia zainspirowało. Mam bzika na punkcie emocjonalnych reakcji. Posty mnie inspirują, wywołują ekscytację, a czasem po prostu wyrażają mój humor. Na początku dodawałam długie opisy, ale później stwierdziłam, że treść powinna być na tyle krótka, aby nie zanudzić obserwatorów i jednocześnie przekazać pewną wiedzę.

Bywa tak, że w trakcie researchu trafiam na suknię Yves Saint Laurent i przypominam sobie, że wygląda jak ta, którą miała na sobie Kate Moss w Cannes w 1998… i muszę to opublikować! Albo widzę kobietę noszącą za dużą, dżinsową kurtkę i myślę o Bardot, która wymiatała w podobnej, grając w I Bóg stworzył kobietę. Oczywiście zaraz o tym piszę.

I Bóg stworzył kobietę to jeden z trzech ulubionych filmów Lany. Oprócz tego Basen – za widoki – oraz Powiększenie. Szafa pełna kostiumów z lat 60′, czego chcieć więcej?

Ulubionym postem Lany jest zdjęcie francuskiej ikony, Mireille Darc w szokującej, ale i niesamowicie szykownej sukni Guy’a Laroche’a w filmie Tajemniczy blondyn w czarnym bucie z 1972 roku. To ujęcie jest szalone, mówi założycielka profilu, to najbardziej stylowa suknia z długimi rękawami i odkrytymi plecami, jaka pojawiła się na dużym ekranie.

Tekst: Mateusz Sidorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News