Kto z polskich artystów wystąpi podczas jesiennej edycji Instytutu?

Hala pełna ludzi i stanowisko dj-skie

INSTYTUT to wydarzenie, na które ostrzą sobie zęby fani muzyki elektronicznej z całej Polski. Oprócz wyjątkowych bookingów wyjątkowe jest także miejsce, które już 30 września będzie gościć wszystkich, których serca biją w rytmie techno. W tym roku hale Instytutu Elektroniki wypełni brzmieniem także bardzo mocna reprezentacja polskich artystów.

Instytut to mieszczący się przy ulicy Mory w Warszawie kompleks laboratoriów prowadzących badania nad wysokimi napięciami. Dwa razy w roku przestrzenie Instytutu udostępniane są fanom techno, którzy obchodzą wtedy prawdziwe święto. Tysiące osób wypełniają hale, w których mieści się na przykład generator udarów o mocy 5 MV, zdolny do wytwarzania piorunów. Hala Najwyższej Mocy, wysoka na dwanaście pięter, to idealne industrialne miejsce na muzyczne uniesienia, pełne niezwykłej energii.

Podczas wrześniowej edycji wystąpią między innymi: Sam Paganini, Alan Fitzpatrick, Johannes HeilHeadless Horseman, Brian Sanhaji czy Shlømo. Nazwiska, jakie pojawiły się w line-upie na ostatni weekend września, brzmią rzeczywiście kusząco. Wśród nich są znani z polskich parkietów ulubieńcy publiczności, jak i rezydenci zagranicznych klubów, producenci, których kawałki wydawane są w zagranicznych labelach. Poniżej przedstawiamy sylwetki polskich twórców, których posłuchać będzie można już trzydziestego września.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Błażej Malinowski

DJ, producent i dziennikarz radiowy, który obecnie mieszka w Berlinie. Nałogowy kolekcjoner winyli i sprzętu, przy pomocy którego produkuje muzykę – głębokie, atmosferyczne techno. Założyciel projektu Why So Silent, w ramach którego DJ’e występują na żywo, a w tle puszczane są nieme filmy. Współzałożyciel audycji  Fűnfte Strasse. Współpracował i wydawał na The Gods Planet, Silent Season, Phorma, Technosoul and Kontrafaktum.

Dasein

Dasein to duet, który rozpoczął współpracę w 2013 roku w Łodzi. Adam i Robert tworzą oryginalną mieszankę house i techno, łącząc futurystyczne motywy z głębokim, dynamicznym brzmieniem. Mimo krótkiej działalności, ich utwory można już było usłyszeć na zagranicznych klubowych parkietach i dużych festiwalach takich jak Time Warp czy BPM w Meksyku. Swoją inspirację czerpią od takich artystów jak: Mind Against, Recondite, Etapp Kyle czy Tale of Us, którzy już regularnie grają ich produkcje. Wydali m.in. w Soulfooled – labelu, którym dowodzi sam Alex Niggemann, EP-kę na winylu w labelu Venom Recordings (Barcelona), paryskim Atlant i włoskim DnC Limited.

Leon

Leon to uznana na krajowej scenie postać z ponad 15-letnim stażem, która w tym czasie nie tylko nieprzerwanie występuje w klubach i na festiwalach, ale również współtworzy merytorycznie programy wielu imprez z muzyką elektroniczną. Muzyczna droga Leona rozpoczęła się na początku poprzedniej dekady. Związany był z klubami takimi jak Klatka, W5 i Piekarnia. Przez aktywną działalność w tym okresie jest uważany za jednego z pionierów początkującej wtedy sceny progressive. Dzięki jego wysiłkom w kraju wystąpiło wielu przedstawicieli tego nurtu – mowa tu o takich nazwiskach jak Nick Warren czy James Holden. Nieco później, w roku 2005 rozpoczął współpracę z Audioriver oraz Spółką Akcyjną, gdzie odpowiada między innymi za tworzenie programu festiwalu oraz bookingi artystów zagranicznych.

Poza działalnością promotorską Leon to również bardzo doświadczony i utalentowany DJ, który najlepiej czuje się w miksowaniu melodyjnych i głębokich odmian techno, a także brzmień deep- i tech-house’u. Na przestrzeni lat, zdążył on wystąpić niemal we wszystkich najważniejszych klubach oraz podczas wielu festiwali w Polsce. Obecnie, jego sety najczęściej można usłyszeć w warszawskim klubie Smolna, którego jest rezydentem. Do tej pory podczas jego autorskich nocy wystąpili m.in. tacy artyści jak Etapp Kyle, Locked Groove, Woo York, Monoloc i Keith Carnal.

Piotr Figiel

Piotr Figiel reprezentuje Kraków. Jest producentem, live performerem, DJ-em i redaktorem audycji Essentia Electronica  i Nocny Off. Wcześniej  znany był też jako  Peter Feegle. Od 2014 występuje pod własnym imieniem i nazwiskiem, skupiając się na brzmieniach z pogranicza techno i IDM oraz występach jako live act m.in. na Sacrum Profanum, Street Art Festival,  Ars Cameralis oraz dwukrotnie na  Tauron Nowa Muzyka.

MaL

MaL to DJ pochodzący z Warszawy, rezydent warszawskiego klubu Luzztro, w którym osobiste rekordy długości grania śrubował niejednokrotnie. Znakomicie odnajduje się w wielu gatunkach, jednak jego prawdziwą miłością jest techno i jego pochodne. Jego intrygujący styl grania (m.in. z winyli) sprawia, że klubowicze bardzo szybko doceniają jego znakomitą selekcję i tworzenie atmosfery setu (zaobserwować to łatwo na przykład podczas cyklu Move Move! /Move Mózg).

MaL najbardziej lubi zamykać imprezy (co uczyni również na tegorocznym Instytucie), a jego ulubiony czas grania wynosi powyżej 3 godzin. Jest wielkim miłośnikiem setów B2B, jako swego rodzaju formy rozmowy muzycznej. Odwiedził większość liczących się klubów w kraju, grywając przy tym regularnie w największych, już nieistniejących: 1500M2, Nowa Jerozolima czy Vinyl. Za granicą grał w Berlinie, Tel Avivie i Jerozolimie. Można było go usłyszeć na festiwalach: Audioriver, Nagle nad Morzem, Tatarak i Pozor.

Shari Vari

Shari Vari – jedyna kobieta w polskiej reprezentacji na Instytut – zaczynała swą przygodę z elektroniką od elektro, dzięki któremu odnalazła swój pseudonim artystyczny. Po krótkim czasie fascynacji tym stylem przyszła pora na techno, które gra w jej duszy do tej pory. Nie stroni jednak i od innych gatunków i czasem dla odmiany zagra tech-house’y, które są potrzebną pauzą między masywnością i tempem jej stałego grania. Na Instytucie wystąpi w Hali Wysokich Napięć.

Spectribe

Spectribe, czyli Karol Rakowski to od ponad dziesięciu lat VJ i reżyser multimediów. Występował na wszystkich festiwalach muzycznych w Polsce, współpracując z takimi zespołami jak Skalpel, Miloopa, Oszibarack, Igor Boxx. Jako reżyser multimediów współtworzył spektakle między innymi Krystiana Lupy, Jana Klaty, Agaty Dudy-Gracz… Na Wrocławskiej Fontannie Multimedialnej, gdzie sprawuje stanowisko Dyrektora Artystycznego, współpracował z Brianem Eno.

Współtwórca efektów specjalnych nominowanego do Oskara filmu: Królik po Berlińsku w reżyserii Bartka Konopki. Zafascynowany muzyką elektroniczną od lat. Założyciel grupy SLAP, pasjonat mocnego i dobrego brzmienia oraz energiczny tancerz. Jego sety są stylowo niejednolite i mocno odzwierciedlają to, co siedzi mu w głowie. Supportował występy takich gwiazd jak: DVS-1, Paula Temple, Function, Answer Code Request, Etapp Kyle,Headless Horseman, OPhase, IVVO, Deadbeat, Extrawelt, Hector Oaks, Fiedel, Norman Nodge, Dax J czy Yan Cook.

Aby być na bieżąco z newsami dotyczącymi jesiennej edycji Instytutu, śledźcie ich stronę oraz fanpage. Widzimy się już za półtora tygodnia na parkiecie!

Polscy Artyści Kto z polskich artystów wystąpi podczas jesiennej edycji Instytutu?

Tekst: Katarzyna Irmina Stępniak + materiały prasowe
Zdjęcie wyróżniające: facebook.com/technoinstytut

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News