Chociaż stereotypy kazałyby myśleć, że to Polacy najczęściej sięgają do kieliszka, fakty okazują się być zupełnie inne.
Brytyjskie nastolatki znajdują się w czołówce grona, które pije najmocniej w całej Europie. Pomimo, że w ciągu ostatnich lat, statystyki osób pijących zmniejszyły się, skala związana z siłą upojenia alkoholowego wzrosła.
Chodzi tylko o dziewczyny – jak się okazuje mocno wyprzedzają swoich kolegów, jeśli chodzi o pierwszy kontakt z alkoholem. Jednocześnie okazuje się, że i tak spożywają mniej alkoholu niż pokolenie ich rodziców.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Badanie przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazało, że nastolatki w Anglii, Szkocji i Walii znajdują się w czołowej szóstce pijących alkohol z 36 krajów europejskich. Dziewczyny są bardziej podatne na mocne upijanie się. Z badań wynika również, że wszystko dzieje się za sprawą rosnących problemów związanych z samoakceptacją i opinią innych. Jedna czwarta nastolatek w wieku czternastu lat, w Zjednoczonym Królestwie cierpi z powodu samookaleczenia.
University of St Andrews dokonało badań, porównując nawyki żywieniowe piętnastolatków w latach 2002-2014. Brytyjscy chłopcy ograniczyli na tyle spożywanie alkoholu, że znacznie poprawiło to pozycję kraju w alkoholowym rankingu. Według badań wynika, że w roku 2002 aż 54,7% angielskich dziewczyn upijało się przynajmniej dwa razy w tygodniu. W roku 2014, liczy te spadły do 30,9%.
Pomimo tego spadku, Brytyjki nadal pozostają w czołówce krajów europejskiej, gdzie nieletni spożywają alkohol. Dania zajmuje pierwsze miejsce, natomiast druga jest Walia.
Dr Jo Inchley, asystentka dyrektora w St Andrew’s Child and Adolescent Health Research Unit, wyraziła taką opinię:
Nie wiemy, dlaczego jest tak duża różnica wśród płci. W pewnym sensie jest to zaskakujące, ponieważ dziewczęta częściej są świadome swoich problemów i reagują na swój stan zdrowia częściej niż chłopcy. Jesteśmy świadomi, że problemy ze zdrowiem psychicznym stanowią coraz poważniejszy problem wśród nastolatków. A jedynym wyjściem dla wielu dziewcząt jest upijanie się.
Tekst: Marta Porębska