Kształtuj rzeczywistość z Mazda Design 2018

Znak nieskończności na czarnym tle

Ten, kto chce kształtować teraźniejszość lub przyszłość, musi pamiętać o przeszłości. Wyrazem takiego podejścia jest znak nieskończoności. Symbolizuje on między innymi łączność tradycji z innowacją.

5 marca 2018 rozpoczęła się dziewiąta edycja konkursu dla projektantów Mazda Design 2018, tym razem pod hasłem reVISION. Pula nagród w konkursie wynosi 35 tysięcy złotych, a termin nadsyłania zgłoszeń mija 1 maja 2018 roku.

Dlaczego reVISION? To rewizja sposobu myślenia o współczesnym designie: poszukiwanie nowych znaczeń, czerpanie z odczytywanej na nowo tradycji, łączenie historycznych i nowatorskich metod tworzenia. Znak konkursusymbol nieskończoności namalowany jednym gestem przez Pawła Miszewskiego oznacza ciągłość, powtarzalność, odradzanie się idei, innowacyjność czerpiącą z tradycji.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ósemka Kształtuj rzeczywistość z Mazda Design 2018

reVISION to również powrót do niektórych elementów tradycyjnych technik produkcji oraz łączenie ich z nowoczesnymi technologiami, czyli praktyk, według których pracują projektanci Mazdy. Bardzo często wprost nawiązują do historii japońskich mistrzów rzemiosłaTakumi i konkretnych rozwiązań czerpanych z rękodzieła, obróbki drewna, metalurgii, a także kaligrafii czy tradycyjnej sztuki pracy z papierem – origami.

Specyficzna elegancja, jaką pragnie tworzyć i wyrażać Mazda, zakorzeniona jest w tradycjach klasycznej japońskiej estetyki. Jej istotą jest piękno delikatne i powściągliwe, lecz zarazem bogate i bujne. Ważną jego cechą jest staranna eliminacja wszystkiego, co zbędne – tak długo, aż pozostanie tylko to, co naprawdę konieczne. Dzięki temu doznaje się poczucia obfitości, choć jego źródłem są elementy, które wydają się zadziwiająco proste, zaprojektowane bez komplikacji. Właśnie tak, jak zaprojektowany został nowy koncepcyjny model Mazda VISION Coupe, uznany przez jury 33. edycji Festival Automobile International za najpiękniejszy samochód koncepcyjny świata. – mówi o inspiracjach dla uczestników konkursu Ikuo Maeda – dyrektor zarządzający działu Projektowania i Stylistyki Marki w Mazda Motor Corporation.

Mazda VISION COUPE Next generation design Kształtuj rzeczywistość z Mazda Design 2018

Aby wykonać jedno z zadań konkursowych w kategoriach: Człowiek, Przestrzeń oraz Znak – uczestnicy, studenci i absolwenci szkół artystycznych, projektowych i technicznych, wyruszą w przeszłość, aby na nowo stworzyć teraźniejszość i przyszłość.

Mazda stara się kształtować obiekty piękne, wyrafinowane i jednocześnie dające poczucie ciepła, wygodnej i intymnej przestrzeni, dzięki której ludzie mogą rzeczywiście odczuwać swoją jedność z pojazdem. Dużo uwagi poświęcamy relacji, jaka w kulturze japońskiej wiąże ludzi z narzędziami, którymi się posługują.

Kategoria: Człowiek

Jednym z wyzwań współczesności, w związku z rozwojem metropolii, staje się sposób wygodnego przemieszczania się w przestrzeni miejskiej. Rola człowieka w tym procesie jest sukcesywnie umniejszana – technologia wyklucza nas z udziału w podróży, odbiera nam przyjemność z bycia mobilnym.

Zadanie w kategorii Człowiek to rewizja relacji człowiek – pojazd, polega na stworzeniu projektu osobistego środka transportu (MJO – Mobilnej Jednostki Osobistej) przeznaczonego do samodzielnego poruszania się po mieście. Obiekt może być napędzany siłą mięśni, energią odnawialną albo innego rodzaju napędem. Projekt pojazdu powinien nawiązywać do zasad stylistyki KODO, a jego konstrukcja stanowić połączenie naturalnych i nowoczesnych materiałów. Punktem wyjścia – tak jak we wszystkich projektach Mazdy – ma być człowiek, jego ciało, potrzeby, sposób odczuwania przyjemności i doznawania piękna.

2017 CX5 SOM BIP3.2 Craftsmanship Youtube Moving 55s Kształtuj rzeczywistość z Mazda Design 2018

Kategoria: Przestrzeń

Celem zadania w tej kategorii jest nowa interpretacja estetyki tradycyjnego garażu oraz jego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Współcześnie architekci poszukują nowych rozwiązań przestrzennych, takich, które pozwolą połączyć nowoczesną ergonomię użytkowania (wynikającą m.in. z ogromnego zagęszczenia miast) z ekologią i zastosowaniem nowych, oryginalnych rozwiązań estetycznych.

Zadanie polega na zaprojektowaniu garażu (jego zewnętrznej bryły), który będzie stanowił idealne dopełnienie modelu koncepcyjnego – Mazda VISION COUPE. To samochód jednocześnie futurystyczny i bardzo klasyczny w swoim kształcie. Projekt garażu ma zaakcentować nowoczesność tego modelu, jego minimalistyczne piękno, wyrafinowaną prostotę, niezwykłą grę świateł na karoserii oraz pokazać jego funkcjonowanie w otaczającej przestrzeni.

Mazda Vision Coupe Kształtuj rzeczywistość z Mazda Design 2018

Kategoria: Znak

Paradoksalnie jednym ze skutków intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii oraz masowości produkcji stało się poszukiwanie tego, co indywidualne i wyjątkowe – przedmiotów, na których twórcy odcisnęli swoje autorskie piętno. Efektem tego trendu jest wzrastająca popularność tradycyjnych technik przemysłowych i rękodzielniczych, które zyskują często nowy charakter i łączone są z nowymi technologiami. Osiągnięcia techniki nie zastępują pracy ludzkich rąk, lecz ją wzbogacają.

Zadanie w tej kategorii polega na zaprojektowaniu uniwersalnego znaku promocyjnego (logotypu) lub plakatu promującego ideę: przedmiotu wykonanego ręcznie (hand made) lub w znaczącym stopniu z wykorzystaniem pracy rąk (hand touch). Znak powinien być graficzną formą certyfikatu, który w jednoznaczny sposób będzie oznaczał i promował przedmioty o autorskim charakterze, wykonane ręcznie lub w znaczącym stopniu ręcznie, a plakat – nawiązywać do idei odradzania się rzemiosła i tradycyjnych technik przemysłowych, czytelnie i oryginalnie promować wartość, jaką jest współczesne rękodzieło.

Nadesłane zgłoszenia oceni jury w składzie: Kevin Rice – dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy, jedna z najbardziej uznanych polskich projektantek – Maja Ganszyniec, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze, zwycięzca międzynarodowych konkursów architektonicznych – Maciej Jakub Zawadzki, znany grafik, wielokrotnie nagradzany za identyfikację wizualną – Edgar Bąk.

W każdej z kategorii zostanie wręczona pierwsza nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych, a najlepszy z trzech zwycięskich projektów otrzyma także tytuł GRAND PRIX i dodatkowe 5 tysięcy złotych.

Prace można zgłaszać do 1 maja 2018 roku na stronie www.mazdadesign.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 19 maja 2018 roku na specjalnej pokonkursowej wystawie podczas Łódź Design Festival.

Kształtuj rzeczywistość z Mazda Design 2018

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News