Książki napisane na podstawie filmów

Czarno-białe zdjęcie kobiety siedzącej w kinie w płaszczu i berecie

Z kinematografią i literaturą różnie bywa. Czasami jednak powstaje kultowe pytanie: co było pierwsze: jajko, czy kura? A w tym wypadku: film, czy książka? Przed Wami kilka przykładów na to, jak dopiero po premierze filmu, na jego podstawie powstała książka.

1. Stowarzyszenie Umarłych Poetów, reż. Peter Weir

Film, który odniósł niesamowity sukces na całym świecie. Zyskał sympatię nie tylko publiczności, ale i krytyków. Opowiada o charyzmatycznym nauczycielu Johnie Keatingu (Robin William), który trafia do konserwatywnej Akademii Weltona. Tam zaszczepia w uczniach miłość do sztuki. Ten niesamowity film, doczekał się wersji książkowej, którą na podstawie scenariusza, napisała amerykańska pisarka i dziennikarka Nancy H. Kleinbaum.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


2. Rewers, reż. Borys Lankosz

To zdecydowanie najlepsza polska czarna komedia ostatnich lat. Fabuła filmu przenosi nas do Warszawy lat 50. oraz do współczesności. Poznajemy tam Sabinę (Agata Buzek), która pracuje w wydawnictwie. Jej matka oraz babka usilnie próbują wydać ją za mąż. Ten film, nagrodzony wieloma prestiżowymi statuetkami, doczekał się również swojej wersji z twardą okładką. Powieść, o tym samym tytule, napisał Andrzej Bart, polski powieściopisarz, reżyser oraz scenarzysta.

3. Fisher King, reż. Terry Gilliam

Mogłoby się wydawać, że połączenie dramatu z komedią, nie może wyglądać dobrze. W tym przypadku było inaczej! Niesamowita historia Jacka Lucasa (Jeff Bridges) oraz Parry’ego, którzy trafiają na siebie w dość nietypowej sytuacji. Okazuje się, że mężczyzn łączy dramatyczne wydarzenie sprzed lat. Dzieło, o tym samym tytule, napisała Leonore Fleischer.

4. Z Archiwum X

To był zdecydowanie jeden z najpopularniejszych seriali lat 90. Agenci FBI: Fox Mulder (David Duchovny) oraz Dana Scully (Gillian Anderson), z każdym nowym odcinkiem, rozwiązywali zagadkę dotyczącą zjawisk paranormalnych. Produkcja stała się hitem na całym świecie. Popularność serii postanowili wykorzystać pisarze, którzy napisali kilkadziesiąt książek na podstawie serialu. Byli to m.in. Kevin J. Anderson, który stoworzył „Epicentrum” czy Charles Grant twórca powieści „Gobliny”.

Tekst: Przemek Dankowski

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News