Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania

Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania
„Marina” – Carlos Ruiz Zafón

Książki młodzieżowe to nie tylko „Gwiazd naszych wina”, „Eleanor i Park”, „Wszystkie jasne miejsca” i „13 powodów”. Na półkach oznaczonych gatunkiem literatura młodzieżowa można znaleźć wiele innych i równie dobrych, choć mniej popularnych powieści dla nastolatków. Na poniższej liście znajdziecie siedem świetnych tytułów, na które warto zwrócić uwagę w księgarniach lub bibliotekach.

1. „Marina” –  Carlos Ruiz Zafón

Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania
„Marina” – Carlos Ruiz Zafón

Takie wyjątkowe książki młodzieżowe jak „Marina” trafiają w ręce czytelników raz na kilka lat, więc jeśli szukacie powieści, która jest jednocześnie wciągająca, tajemnicza, przygodowa i wzruszająca to koniecznie zwróćcie uwagę na tę książkę.

Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie. Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynująca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzającą co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Poza „Mariną” Zafón napisał jeszcze trzy inne, równie wspaniałe, książki młodzieżowe („Książe mgły”, „Pałac Północy”, „Światła września”), które składają się na trylogię mgły.

2. „Świat według Anny” – Jostein Gaarder

Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania
„Świat według Anny” – Jostein Gaarder

Jostein Gaarder to autor pochodzący z Norwegii, który pisze najciekawsze książki młodzieżowe ostatnich lat. Jest autorem bestsellerowego „Świata Zofii”, jednak na tej liście wspominam najnowszą powieść jego pióra – „Świat według Anny” ze względu na ważne przesłanie i fabułę łączącą w sobie elementy oniryczne, popularno-naukowe i science-fiction.

Szesnastoletnią Annę nękają wizje opustoszałego świata z 2082 roku. Widzi swoją prawnuczkę, Novę, wędrującą przez pustkowia z grupą ocalałych po tym jak już wszystkie zwierzęta i rośliny wymarły. Im więcej Anna widzi, tym bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że musi działać, aby przyszłość z jej wizji nie stała się rzeczywistością.

3. „Żółwie aż do końca” – John Green

Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania
„Żółwie aż do końca” – John Green

Wspominając książki młodzieżowe warte przeczytania nie może zabraknąć tytułu od Johna Greena.

Szesnastoletnia Aza Holmes nie zamierzała uczestniczyć w poszukiwaniu zaginionego miliardera Russella Picketta. Ma przecież wystarczająco dużo własnych zmartwień i lęków. Ale gdy stawką okazuje się sto tysięcy dolarów nagrody i wieloletnia przyjaźń z Daisy, Aza postanawia się zaangażować w coś poza szkołą i walką z dręczącymi myślami. Musi zdobyć się na odwagę i odświeżyć znajomość z synem miliardera, a przede wszystkim pokonać przepaść, która oddziela ją od innych ludzi. To dla niej nie tylko niezwykła przygoda, ale też największe życiowe wyzwanie.

4. „Charlie” – Stephen Chbosky

Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania
„Charlie” – Stephen Chbosky

Książki młodzieżowe od czasu do czasu utrzymywane są w formie epistolarnej, co oznacza, że składa się z listów pisanych przez bohatera bądź bohaterkę książki. „Charlie” to świetny przykład połączenia powieści dla nastolatków z powieścią epistolarną. Jest w niej bardzo dużo fragmentów wartych zapamiętania i w których czytelnik może odnaleźć siebie.

Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich pierwszych miłosnych doświadczeniach, relacjach w rodzinie, narkotykach i akceptacji.

Jeśli lekturę „Charliego” macie już za sobą, a lubicie książki młodzieżowe w formie listów to zwróćcie uwagę na „Kochani, dlaczego się poddaliście?” Avy Dellairy.

5. „Teatr odtrąconych poetów” – Tamara Ireland Stone

Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania
„Teatr odtrąconych poetów” – Tamara Ireland Stone

Książki młodzieżowe w stylu filmu „Stowarzyszenie umarłych poetów”? Tak, istnieją takie powieści, a jedną z nich jest „Teatr odtrąconych poetów”.

Sam ma 16 lat, robi sobie mistrzowski makijaż i jest jak inne dziewczyny w liceum. Samanta cierpi na ataki paniki i natręctwo myśli. Sam bardzo dba o swoje przyjaciółki, bez których nie wyobraża sobie życia. Samanta bezpiecznie czuje się w basenie, podczas samotnego treningu. Sam i Samanta, to ta sama dziewczyna. Regularnie chodzi do psychiatry.

Swoje problemy ukrywa, żeby nie być samotną w szkole. Ale kiedy poznaje Karolinę, jej życie zmienia się. Trafia do Kącika Poetów w piwnicy szkoły, w którym spotykają się niedopasowani, ignorowani albo odrzucani przez większość uczniów. Odkrywa, że czuje się tu lepiej, niż wśród swoich przyjaciółek. Znajduje ciepło i akceptację. Ale wtedy zdarza się coś, co każe jej nie ufać sobie… Czy Kącik Poetów dalej będzie jej bezpiecznym schronieniem, a przyjaciele oparciem? I czy muzyk, którego poznała, nie odwróci się od niej?

6. „Zapach domów innych ludzi” – Bonnie-Sue Hitchcock

Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania
„Zapach domów innych ludzi” – Bonnie-Sue Hitchcock

Jeśli lubicie nietypowe książki młodzieżowe to  koniecznie przeczytajcie „Zapach domów innych ludzi”, której fabuła rozgrywa się w niekonwencjonalnej lokalizacji i jest tak naprawdę zbiorem opowiadań, które po kilkudziesięciu stronach tworzą pełną powieść.

Wielowątkowa opowieść o miłości, nieszczęściu, uśmiechach fortuny i zbawieniu rozgrywająca się na dalekich i wciąż dzikich rubieżach Alaski – najdalszego stanu Ameryki. Osadzona w egzotycznych realiach, głęboko poruszająca i autentyczna historia życia czwórki ludzi.

7. „Pod kloszem” – Meg Wolitzer

Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania
„Pod kloszem” – Meg Wolitzer

Ostatnia propozycja na liście książek młodzieżowych, po które warto sięgnąć to „Pod kloszem”, czyli powieść nieśmiało określana, nie bez powodu, mianem Sylvii Plath dla nastolatków.

Gdyby życie było sprawiedliwe, Jam Gallahue nadal mieszkałaby w rodzinnym New Jersey ze swoim chłopakiem z Wielkiej Brytanii. Z pewnością nie byłaby teraz w Wooden Barn, szkolnym ośrodku terapeutycznym w Vermoncie, i nie chodziłaby na przeznaczone tylko dla wybranych uczniów (rzekomo odmieniające życie) lekcje pt. „Specjalne zagadnienia z literatury angielskiej” poświęcone wyłącznie twórczości Sylvii Plath.

Życie jednak nie jest sprawiedliwe. Reeve’a nie ma już od ponad roku, a Jam wciąż nie może otrząsnąć się po stracie. Kiedy zadanie domowe polegające na pisaniu pamiętnika otwiera Jam i pozostałym uczniom drogę do innego świata, dziewczyna odkrywa rzeczywistość, w której czas staje w miejscu, a ona znów może poczuć obecność Reeve’a. Jednak zapełniając kolejne strony dziennika, Jam musi zmierzyć się z prawdą i zdecydować, jak wiele jest gotowa poświęcić, by odzyskać to, co utraciła.

Miłego czytania!

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Czy filmy lepsze od książek istnieją? 7 przykładów

Czy filmy lepsze od książek istnieją? 7 przykładów

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News