KRS-ONE wystąpi w Polsce

Dwóch czarnoskórych mężczyzn siedzących na kanapie

KRS-ONE, legenda sceny hip-hopowej z Nowego Jorku, wystąpi na trzech koncertach w Polsce. Będziecie mogli go zobaczyć 25 sierpnia w katowickim Mega Clubie, 26 sierpnia w warszawskiej Iskrze i dzień później w klubie Ucho w Gdyni.

Lawrence Parker, czyli KRS ONE, urodził się w 1965 roku. Był bezdomnym rezydującym na południowym Bornxie w Nowym Jorku. Malował graffiti i wtedy właśnie zaczął używać swojej ksywki, która jest skrótem hasła Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everybody. W latach 80. KRS-ONE poznał Scotta Sterlinga, znanego później jako Dj Scott La Rock, z którym założył zespół Boogie Down Productions. Ich pierwsza płyta – Criminal Minded – wydana została w roku 1987 i ma status płyty kultowej.

Z tego okresu warto wspomnieć o wydarzeniu kojarzonym w historii hip-hopu jako The Bridge Wars. Był to jeden z bardziej kultowych rapowych beefów. Konflikt toczył się głównie między artystami z zespołu Juice Crew a Boogie Down Productions i dotyczył tego, gdzie powstał hip-hop. Juice Crew reprezentowali Queensbirdge, a BDP Bronx. Artyści z tego pierwszego zespołu, tłumaczyli jednak później, że nigdy nie twierdzili, że hip-hop powstał w ich dzielnicy, a KRS-ONE źle zinterpretował słowa jednego z ich kawałków. Tak czy inaczej efektem beefu są kultowe już BDP The Bridge is Over i South Bronx.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Niedługo po wydaniu debiutanckiego albumu Scott La Rock został zastrzelony. KRS-ONE zmienił nieco swój styl i z ulicznych tekstów przeszedł do bardziej zaangażowanych tematów społecznych i politycznych. Wydał pod szyldem BDP łącznie pięć albumów.

W roku 1993 KRS-ONE wydał swój pierwszy solowy album – Return of the Boom Bap. Płyta ta również zapamiętana została jako kultowa. Promował ją między innymi singiel Sound of Da Police, który nawet teraz – 23 lata po swojej premierze – często puszczany jest na hip-hopowych imprezach w klubach.

KRS-ONE jest muzykiem tworzącym do dzisiaj. Od początku swojej kariery wydał ponad dwadzieścia albumów. Współpracował z takimi legendami jak DJ Premier,  Buckshot, Nas czy Rakim. Historia hip-hopu to po części również historia KRS-ONE’a. W sierpniu będziecie mogli spotkać tego człowieka legendę na koncertach w Polsce. HIRO poleca!

Tekst: Stanisław Nowiński

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News