Krótkometrażowy film od Billie Eilish

Amerykańska piosenkarka Billie Eilish opublikowała pierwszy film krótkometrażowy swojego autorstwa. Miał on stanowić prolog do wszystkich koncertów z trasy Where Do We Go? World Tour. Niestety, z powodu obecnego kryzysu, odbył się tylko pierwszy z  zaplanowanych koncertów. Dlatego też NOT MY RESPONSIBILITY trafiło na YouTube. 

Laureatka pięciu nagród Grammy już nieraz występowała w roli reżysera. Od początku swojej nadzwyczaj dynamicznie rozwijającej się kariery, była odpowiedzialna za powstanie kilku ze swoich najważniejszych teledysków. Między innymi te nakręcone do kawałków Six feet under, Bored a w tym roku do utworu Everything I Wanted.

Billie Eilish znana jest z troski o problemy społeczne, szczególnie te związane z kryzysem ekologicznym. Tym razem, w postaci filmu krótkometrażowego, podjęła temat oceny społecznej ciała i krytyki z jaką na co dzień spotyka się młoda artystka.  

Billie wyłania się z ciemności, oświetlona pojedynczym światłem. Rozpoczyna swoją wypowiedź od słów Czy mnie znasz? Czy naprawdę mnie znasz? Ściągając wierzchnie warstwy ubrania kontynuuje bardzo intymną i z początku osobistą wypowiedź. Mówi: Widzę jak patrzycie. Zawsze. I nic co robię nie pozostaje niezauważone. Zanim zanurza się w ciemnej i gęstej cieczy jej słowa nabierają bardziej uniwersalnego wydźwięku. Dokonujemy oceny ludzi na podstawie rozmiaru, który noszą. Decydujemy kim są i jaka jest ich wartość. Krótkometrażowy film Billie Eilish bardzo szybko przeradzają się w manifest dotyczący problemu body shaming, o wyjątkowo mocnym przekazie. Prawdopodobnie jego największą zaletą jest szczerość i otwartość artystki, w połączeniu z przejrzystą formą. W rezultacie otrzymujemy kolejny, bardzo ciekawy głos w debacie nad tak istotną kwestią.

Billie Eilish nie przestaje nas zaskakiwać, choć nie tylko nowymi utworami i kolejnymi sukcesami. Zaskakuje również sposób w jaki wykorzystuje swoją sławę i idący za nią rozgłos, by czynić zmianę na lepsze.

 

Tekst: Wiktor Knowski

 

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Stranger Things – najlepiej ubrani członkowie obsady

Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…

2 dni ago

BAPE x Minions – Minionki: wejście w streetwear

BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…

3 dni ago

Wielki powrót Travisa Scotta – Cactus Jack & Dior

Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…

4 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Herbert George Wells

Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…

5 dni ago

Levi’s® x Naomi Osaka w najnowszej kolaboracji

Kiedy dochodzi  do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…

6 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Witold Gombrowicz

Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…

7 dni ago