Kreatywność w bliskim związku z psychopatią?

wyszczerzony czlowiek morderca

Od zawsze w postaci artysty można było doszukiwać się pewnej dozy szaleństwa, jednak to naukowcy z uniwersytetu De La Salle University w Manili, postanowili odnaleźć wspólny mianownik pomiędzy kreatywnością a skłonnościami psychopatycznymi.

W założeniu badania, które brało pod obserwację ponad 500 studentów, było udowodnienie, że osoby kreatywne dzielą konkretne cechy neuropsychologiczne z ludźmi, którzy opisywani są jako posiadający cechy psychopatyczne. Naukowcy zaznaczają, że nie chodzi tu psychopatię „antyspołeczną”, objawiającą się okrucieństwem lub podłością, a bardziej o cechy „prospołeczne” takie jak narcyzm, makiawelizm – czyli brak uczuć wyższych i instrumentalne traktowanie innych czy nawet psychoza.

Ludzi kreatywnych charakteryzuje podobny brak samokontroli, niestosowanie się do społecznych konwencji i słabe szacowanie ryzyka, jak osoby o skłonnościach psychopatycznych. Badacze jednak podkreślają, że to nie kreatywność kształtuje osobowość psychopatyczną, a zachowania występujące u psychopatów, zdają się pojawiać w obu przypadkach.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


tekst | Kamila Zięcina

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News