Kreacje na miarę naszych czasów – poznajcie najbardziej kultowe sukienki w historii

Dwie pozujące kobiety w sukienkach

Dla wielu są ulubioną częścią garderoby. Dla innych stanowią prawdziwą modową zmorę. Jednak zarówno miłośnicy, jak i przeciwnicy dłuższych kreacji muszą być zgodni w jednym – sukienki naprawdę potrafią zmieniać świat i są w tym całkiem dobre. Poniżej przedstawiamy zestawienie najbardziej kultowych sukienek, które na dobre zapisały się w pamięci fanatyków współczesnej mody i ciągle stanowią nieprzerwaną inspirację dla kolejnych pokoleń.

Sukienki to nieodłączny element dzisiejszej mody. Są niezastąpione, królują na wybiegach, galach i ceremoniach. Do dyspozycji mamy wiele ich wariantów, poczynając od małej czarnej, a kończąc na princesce. Nic więc dziwnego, że niektóre, dzięki swojej niepowtarzalności, urosły do rangi symbolu współczesnej popkultury. Część z nich przedstawiamy poniżej.

Sukienki – najbardziej kultowe przykłady

Marilyn Monroe i sukienka z filmu Słomiany wdowiec

Marilyn Monroe Słomiany wdowiec
Foto. idmb

To właśnie w tej kreacji projektu Williama Travilla, Marilyn odegrała najsłynniejszą rolę w swojej karierze. W filmie Słomiany wdowiec aktorka stanęła nad wywietrznikiem metra w Nowym Jorku, a podmuch wiatru podwiewał jej plisowaną sukienkę koloru kości słoniowej ku górze. Epizod stał się kultowy, a sukienka Monroe do dziś stanowi ikonę popkultury – w swoich teledyskach do tej pamiętnej sceny nawiązywały m.in. Madonna i Nicki Minaj. Dodatkowo kultowość kreacji podkreśla fakt, iż sukienka została sprzedana w 2011 roku za równowartość 4.6 mln dolarów.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Lady Gaga i słynna sukienka z mięsa

Lady Gaga MTV VMA 2010
Foto. Frederick M. Brown/Getty Images
Kiedy Lady Gaga pojawiła się w 2010 roku na gali MTV VMA, wszystkie oczy były skierowana na nią. I nie bez powodu. Piosenkarka miała na sobie wówczas sukienkę wykonaną z surowej wołowiny. Kreacja posłużyła Gadze jako wyraźny znak protestu przeciwko dyskryminacji homoseksualistów w szeregach armii USA. Dzięki swojej ponadczasowości i niepowtarzalności, sukienka trafiła do RRHOF, muzeum usytuowanego w Ohio. Kreacja została również doceniona w świecie mody – magazyn Time ogłosił wołowe odzienie Lady Gagi Kreacją Roku 2010. Za projekt sukienki odpowiada Franc Fernandez, zaś stylizacja to rezultat pracy Nicoli Formaichatti.

Grace Jones w sukience ręcznie malowanej przez Keitha Haringa

Grace Jones Keith Haring Dress
Foto. Ron Galella/WIREIMAGE
Grace Jones, pochodząca z Jamajki ikona popkultury lat 70. i 80., ma na swoim koncie wiele wyjątkowych kreacji. Zapewne można to zawdzięczać jej androgynicznemu wizerunkowi. Jedną z kreacji Grace, które zasługują na miano kultowych, bez wątpienia jest sukienka ręcznie malowana przez Keitha Haringa, która osiągała 60-metrów wysokości. Jones wystąpiła w tej ikonicznej sukni na korcie w Roseland Ballroom w 1987 roku.

Geri Halliwell w sukience z motywem flagi brytyjskiej

Geri Halliwell Union Jack Dress
Foto. Getty Images

To właśnie Geri Halliwell stoi za fenomenem Union Jack Dress. Wokalistka zespołu Spice Girls, chcąc pokazać, jak dumna jest ze swojego pochodzenia, nieświadomie zapoczątkowała nową modową erę. Do czarnej, prostej sukienki Gucci, Geri razem z siostrą, przyszyła z przodu flagę brytyjską, zaś z tyłu umieściła znak pokoju. Miało to uchronić ją przed rasistowskimi oskarżeniami. W takiej stylizacji, artystka pojawiła się na scenie podczas Brits Awards w 1997 roku. Patrząc z perspektywy czasu, można śmiało powiedzieć, że od momentu słynnego występu Halliwell, Union Jack Dress stała się wiecznym symbolem Spice Girls i ruchu Cool Britannia.

Elizabeth Hurley i jej „mała czarna”

Elizabeth Hurley
Foto. Dave Benett/Hulton Archive/Getty Images

Na koniec coś z absolutnej klasyki. To właśnie w tej kreacji Elizabeth Hurley pojawiła się na premierze filmu Four Weddings and a Funeral w 1994 roku. Sukienka projektu Versace w stylu va-va-voom to basicowy przykład „małej czarnej”. Hurley udało się udowodnić, że „mała czarna” nie jest jednowymiarowa i ma w sobie ogromny potencjał. Nadaje się nie tylko jako odzież żałobna, ale jest przede wszystkim świetnym wyborem na stylizację wieczorową.

Zobacz też: Czy koszula nocna może być modna i czy spać nago?

Czy koszula nocna może być modna i czy spać nago?

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News