Kosmiczne kwiatki NASA

“Tak, inne formy życia w kosmosie istnieją”. Jeśli to stwierdzenie napawa was niepokojem i przywołuje na myśl tylko niepokojące obrazy kosmicznych bytów z książek Lema, bądźcie spokojni. NASA informuje o pierwszym kwiecie wyhodowanym w kosmosie.

Kosmiczną rośliną okazuje się być cynia, a jej zdjęcie opublikował na swoim Instagramie amerykański astronauta Scott Kelly, członek misji, której celem jest miara skutków długookresowego pobytu w kosmosie.

Kwiat ten jest drugą “rośliną nie z tej Ziemi” i stanowi znaczący krok w rozwoju ludzkich możliwości – naukowcy mają nadzieję na przyszłą hodowlę takich roślin jak pomidory, które mogłyby stanowić źródło pożywienia podczas misji. Cynia, naświetlana lampami LED, kiełkowała z “poduszek” wypełnionych nasionami, wodą, nawozem i gliną. Wyrosła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

flower2

Choć rośliny w kosmosie to nie rewolucja, o której czytalibyśmy z przejęciem w literaturze si-fi, każdy postęp w kosmicznej działalności człowieka poszerza nasz horyzont – “The sky is the limit”!

 

tekst | Zuza Raubo

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News