Koronkowe graffiti NeSpoon

Koronki są mocno zakorzenione w polskiej kulturze. Nasze babcie dziergały przepiękne serwetki czy nawet całe obrusy za pomocą szydełka. Polska artystka, kryjąca się pod pseudonimem NeSpoon, przenosi koronkowe dzieła z tkaniny na mury za pomocą graffiti.

Artystka określa swoje prace jako „publiczna biżuteria”. Według niej wszelka koronka ma w sobie estetyczny kod , głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Dodatkowo każda praca to swego rodzaju symetria oraz niewidoczne na pierwszy rzut oka porządek i harmonia.

nes1

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Prace NeSpoon to nie tylko pomalowane ściany. Wybrała formę street artu, gdyż daje ogromną, nieskrępowaną niczym wolność. Artystka tworzy także swoiste instalacje, ozdabiając koronkami – tymi prawdziwymi, z tkaniny – przestrzeń miejską, jak na przykład. gałęzie czy doniczki. Przypomina to pajęczynę, jednakże bardziej przemyślaną, harmonijną. NeSpoon nie stroni także od rzeźby, przenosząc koronkowy porządek na elementy tkanki miejskiej, jak chociażby metalowe części, ściany czy wycięte gałęzie.

nes3

Dorobek artystki jest bardzo wyjątkowy, gdyż prezentuje jednolity styl, charakterystyczny właśnie dla niej. Pomimo że powiększa się spektrum materiałów, z których są tworzone, nie odbiegają one od początkowej idei, która za nimi stała. Koronkowe graffiti  jest niezwykle piękne i folklorystyczne. Przywodzi na myśl piękno tradycji i wkład, jaki jest niezbędny do stworzenia tak skomplikowanego dzieła.

nes2

tekst | Karol Sobczak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News