Kolorowanki dla dorosłych

Albumy z rysunkami do pokolorowania dla dorosłych w ostatnich latach odniosły ogromny sukces. Niewątpliwie pozwalają uspokoić się umysłowi i odpocząć od pędzącego świata, ale również dostarczają ogromną dawkę rozrywki.

Kolorowankami, które jako pierwsze zdobyły popularność w Wielkiej Brytanii były „Secret Garden: An Inky Treasure Hunt and Coloring Book” oraz “Enchanted Forest: An Inky Quest and Coloring Book”. Autorką obydwu tomów jest Szkotka Johanna Basford. Pomysł na książkę powstał w 2011 roku, gdy zaproponowano jej stworzenie kolorowanki – Johanna zgodziła się, lecz z jednym warunkiem – aby była ona skierowana do dorosłych. Artystka zajmowała się wcześniej projektowaniem etykiet do win, które przyozdabiała w podobny sposób, jak jej autorskie wzory do pokolorowania. Książki odniosły sukces, którego jej wydawca się nie spodziewał i zajmowały przez długi czas pierwsze i drugie miejsce w najchętniej kupowanych na witrynie Amazon.

The Tattoo Colouring Book by Megamunden 2'


Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍

Właściwości terapeutyczne

Tak rozpoczął się trend, który rozrósł się w niesłychanym tempie. Szybko przeniósł się do Stanów, gdzie arteterapeutka Lacy Mucklow we współpracy z ilustratorką Angelą Porter stworzyły tytuły „Color Me Calm” i „Color Me Happy”. Kolorowanki duetu były skierowane dla „zabieganych dorosłych”, którzy potrzebują odrobiny wytchnienia oraz nadania koloru życiu. Były również tytułowane jako „stworzone dla umysłów i zdolności Mamy i Taty, a nie ich dzieciaków”.

Aby jeszcze mocniej zaznaczyć różnicę pomiędzy infantylną zabawą dla dzieci a zajęciem dla dorosłych, wydawnictwa zaczęły reklamować kolorowanki jako anty-stresowe, ułatwiające wyciszenie oraz skupienie. Według terapeutki Saby Harouni, marketing nie odbiega daleko od prawdy – dzięki monotonnej czynności rysowania która wymaga skupienia, umysł oczyszcza się i odstresowuje. Kolorowanie sprawia też dorosłym wiele frajdy i przywołuje wspomnienia beztroskiego czasu dzieciństwa.

coloring-for-grown-ups-ryan-hunter-taige-jensen-2

Kreatywne wzory

Na początku popularności kolorowanek wzory ograniczały się do flory i fauny oraz orientalnych wzorów typu mandala, które w buddyzmie i hinduizmie reprezentują kosmos. Jednak z biegiem czasu artyści coraz bardziej kreatywnie podchodzili do zabawy dla dorosłych. Powstały albumy z oldskulowymi wzorami róż, starych kluczy i węży rodem ze studia tatuażu („The Tattoo Colouring Book”, Megamunden), pikselami jak ze starych gier automatowych („The Pixel Coloring Book”, Knock Knock), najważniejszymi punktami turystycznymi Londynu („Colour me Good: London”, I love Mel) oraz zainspirowane XIX-wiecznymi rysunkami z encyklopedii przyrodniczej („The Art of Nature Coloring Book”, Adams Media).

Świat popkultury również znalazł swoje miejsce wśród kolorowanek dla dorosłych – artystka Mel Simone Elliot proponuje nadanie koloru sylwetkom Lady Gagi, Beyonce czy Ryana Goslinga w swojej kolekcji „Colour Me Good”. Gratką dla fanów serii „Gra o tron” będzie również kolorowanka autorstwa Georga R. R. Martina, która ma zadebiutować na rynku w październiku tego roku, ale już można ją zamówić w przedsprzedaży na Amazonie. Warto również wspomnieć o książce amerykańskich komików Ryana Huntera oraz Taige Jensen, którzy w krzywym zwierciadle ukazują rzeczywistość „dorosłych” ludzi – „Coloring for Grown-Ups”.

The Tattoo Colouring Book by Megamunden

Oprócz autorskich albumów, również w sieci zaczęły mnożyć się rodzaje wzorów zadedykowanych dla dorosłych. Kolorowanki i ich fanów można z łatwością znaleźć na portalach Pinterest czy Facebook. Wiele z nich jest darmowych – wystarczy wydrukować i sprawdzić, czy ich mnogie zalety są prawdziwe.

tekst | Iwona Norberczuk

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News