Kobieta zmienną jest

Yolandi Jacobsz to fotografka, która sprawdza się po obu stronach kamery. Jej najnowszy projekt to seria transformacji jej własnej postaci w piętnaście kobiet, które na stałe wpisały się do świata kultury i sztuki. W zaledwie dwa tygodnie dokonała wszelkich starań, by na fotografiach oddać ich – jak najbardziej zbliżony – wygląd, wyraz twarzy oraz mimikę.

Początkiem tej historii jest po trochu przypadek, a po trochu przeznaczenie. Jacobsz nie została przyznana wiza w odpowiednim czasie, w związku z czym jej plany na wakacje uległy kompletnej zmianie. Jednak artystka postanowiła zrobić użytek z kamery XT-1, którą zasponsorowała firma Fujifilm w Republice Południowej Afryki. Zamiast udokumentować swoją podróż, postanowiła wykonać coś zupełnie innego.

Artystka sama stanęła przed obiektywem, jednak nie jako ona sama. Na naszych oczach przeobraża się w kobiety, które śmiało można nazwać ikonami. Są to postaci, które – jak mówi Jacobsz – stanowiły część jej dzieciństwa, bądź wciąż egzystują w jej życiu jako inspiracja.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jakakolwiek pomoc przy przygotowywaniu sesji czy robieniu zdjęć, była zbędna. Wszystkie stylizacje, do których zaliczamy makijaż, fryzurę oraz dobór stroju, wykonała młoda fotografka. Z kolei zdjęcia zrobiła dzięki sytemowi wifi, wbudowanemu w kamerę i sterowanemu za pomocą aplikacji. W ten sposób mogła kontrolować światło, przysłonę oraz ustawienia migawki.

How-one-photographer-transformed-herself-into-15-different-iconic-women__880

Nie wszystkie bohaterki, która utrwaliła na swych fotografiach Jacobsz, słyną ze swojej urody czy sposobu bycia. Najważniejsze są ich dokonania, które wpłynęły na obecny stan rzeczy. Diane Fossey z pewnością nie należała do kobiet świata mody, lecz zapisała się w historii jako badaczka goryli w Rwandzie. „Jedną z nich” nie jest również Whoopi Goldberg, która znalazła się w owej grupie przez swą filmografię, bliską artystce w dziecięcych latach.

Wśród piętnastu niezapomnianych kobiet, Jacobsz utrwaliła kilka ze świata muzyki, takich jak: Amy Winehouse, wyróżniającą się niesamowitym stylem oraz głosem, Janis Joplin, reprezentującą erę festiwalu Woodstock, czy Edith Piaf, której piosenki dogłębnie wzruszają i przyprawiają o dreszcze.

Obok nich znalazła się Meksykanka, Frida Kahlo, gdyż miała duży wpływ na artystkę. Pomogła jej zmienić się w inną osobę – mentalnie, nie fizycznie jak na zdjęciach. Kolejny wizerunek Jacobsz zaczerpnęła z obrazu Vladimira Tretchikoffa, pochodzącego z Kazachstanu. Subtelna uroda, pięknej do dziś, Cindy Crawford oraz wdzięk Audrey Hepburn również znalazły się w kolekcji kobiet, które podziwiamy i którymi się inspirujemy.

1

2-Janis-Joplin__880

3

3-Dian-Fossey__880

4

5

5-Vladimer-Tretchikoffs-blue-lady__880

6

6-Nana-Mouskouri__880

7

7-Giacomo-Puccini-Cho-Cho-SanMadame-Butterfly__880

10-Madonna__880

14-Miriam-Makeba__880

tekst | Aleksandra Berezowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News