Kobieta stworzyła krzesło, które ma oduczyć mężczyzn „rozkraczania się” w miejscach publicznych

Kobieta siedząca z rozkraczonymi nogami i mężczyzna ze złożonymi

Jeśli przynajmniej raz doświadczyliście siedzenia w metrze, czy autobusie obok mężczyzny z szeroko rozstawionymi nogami, na tyle, że sami nie mieliście co zrobić z własnymi kończynami – na pewno uznacie ten wynalazek za co najmniej zbawienny!

23-letnia Laila Laurel, studentka na kierunku 3D Design and Craft na Uniwerystecie w Brighton, zainspirowana bolączkami życia codziennego, związanymi z rozkraczonymi w przestrzeniach publicznych mężczyznami, postanowiła stworzyć krzesło, które może pomóc w nauce poprawnego siedzenia, bez naruszania czyjejkolwiek przestrzeni. Ponadto, Laila zaprojektowała także drugie krzesło, dla kobiet – zachęcające do siadania w takiej samej pozycji, co panowie.

W języku angielskim zjawisko to określane jest mianem manspreading i w 2013 roku zostało oficjalne dodane do Oxford English Dictionary.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Pomysł na krzesło zrodził się w mojej głowie z własnych doświadczeń z mężczyznami naruszającymi moją przestrzeń, a także z projektu The Everyday Sexism zainicjowanego przez Laurę Bates. Tworząc dwa krzesła, chciałam zwrócić uwagę mężczyzn na to, jak siadają w miejscach publicznych i rozpocząć dyskusję na ten temat – mówi dziewczyna.

Projekt został nagrodzony Belmond Award, który corocznie wyróżnia wschodzące talenty w projektowaniu, a jury jednogłośnie przyznało, że krzesło jest bardzo śmiałym projektem, jasno ukierunkowanym na cel projektem, który bada ważną rolę designu w dziedzinie zachowań ludzkich i współczesnych problemów społecznych.

8 Kobieta stworzyła krzesło, które ma oduczyć mężczyzn „rozkraczania się” w miejscach publicznych ccc1e9045d2f2851712b3c940401310b Kobieta stworzyła krzesło, które ma oduczyć mężczyzn „rozkraczania się” w miejscach publicznych

4,2/5 - (13 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News