Klaus Littman przekształcił austriacki stadion w las. To największa w historii instalacja artystyczna

Widok stadionu z lotu ptaka z lasem w środku

Szwajcarski artysta postanowił dać stadionowi piłkarskiemu Wörthersee w Klagenfurcie nowe życie, tworząc największą publiczną instalację artystyczną.

Littmann przekształcił austriacki stadion w rodzimy, środkowoeuropejski las, by zwrócić uwagę społeczeństwa na (dosłownie) palący problem zmian klimatu i wylesienia terenów. Na boisku stadionu zostało posadzonych prawie 300 drzew różnej wielkości – niektóre z nich ważą nawet do 6 ton.

Instalacja ta jest odwzorowaniem dystopijnego rysunku artysty i architekta Maxa Peintnera, stworzonego prawie 30 lat temu. Monumentalna instalacja ma na celu podważenie naszego dotychczasowego postrzegania przyrody i zakwestionowanie jej przyszłości w związku ze współczesnymi problemami.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Rysunek przedstawiający las na stadionie

Tworząc zamknięty na stadionie las, artysta chciał przypomnieć, że przyroda, którą tak często przyjmujemy za pewnik, może już wkrótce znajdować się tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku zwierząt w ogrodach zoologicznych.

Nadzorowany przez organizację ENEA las obejmuje różnorodną gamę gatunków drzew, takich jak brzoza srebrna, olcha, osika, wierzba biała, grab, klon polny, czy dąb pospolity. Instalacja jest dostępna do 27 października 2019 roku. Następnie, las zostanie starannie przeniesiony na teren publiczny w pobliżu stadionu w skali 1:1 i pozostanie tym samym leśną rzeźbą w centrum miasta.

klaus littmann for forest klagenfurt football stadium austria trees designboom 1800 Klaus Littman przekształcił austriacki stadion w las. To największa w historii instalacja artystyczna klaus littmann for forest klagenfurt football stadium austria trees designboom 4 Klaus Littman przekształcił austriacki stadion w las. To największa w historii instalacja artystyczna klaus littmann for forest klagenfurt football stadium austria trees designboom 5 Klaus Littman przekształcił austriacki stadion w las. To największa w historii instalacja artystyczna klaus littmann for forest klagenfurt football stadium austria trees designboom 2 Klaus Littman przekształcił austriacki stadion w las. To największa w historii instalacja artystyczna

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News