Kino nie z tej Ziemi

 

Niezwykły projekt kina, koncepcją zbliżony do planetarium, powstał w Groningen w Holandii. Budynek, kształtem przypominający statek UFO, powstał z inicjatywy Edwina Valentijna, profesora na Wydziale Astronomii Uniwersytetu w Groningen. Zrealizowaniem projektu zajęło się holenderskie studio architektoniczne Archiview. W rezultacie, powstał obiekt składający się z ogromnej, białej kuli i otaczającej ją stalowo-szklanej wstęgi. Zewnętrzna warstwa stalowych płyt pokryta została specjalną warstwą ochronną, która nadaje wstędze piękny, zardzewiały kolor.

Wnętrze budynku znajduje się na dwóch kondygnacjach. Przeszklone wejście prowadzi do lobby znajdującego się na parterze, gdzie usytuowana została interaktywna wystawa wprowadzająca w tajniki nauk ścisłych. Na pierwszym piętrze mieści się kino, które wyposażono w imponujący, 20-metrowy ekran, wyświetlający filmy w 3D. Dodatkowo, siedzenia w sali projekcyjnej są regulowane, aby dostarczyć widzom jeszcze lepszych, wielowymiarowych wrażeń. Na dachu znajduje się taras widokowy, z którego można oglądać specjalne świetlne projekcje.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Infoversum, już jest główną atrakcją kulturalną holenderskiego Groningen. Co więcej, ma potencjał by w przyszłości stać się znaczącym w świecie centrum popularno-naukowym oraz edukacyjnym.

infoversum-Groningen-by-Archiview_dezeen_468_1

infoversum-Groningen-by-Archiview_dezeen_468_2

infoversum-Groningen-by-Archiview_dezeen_468_9

infoversum-Groningen-by-Archiview_dezeen_468_10

infoversum-Groningen-by-Archiview_dezeen_468_12

infoversum-Groningen-by-Archiview_dezeen_468_19

infoversum-Groningen-by-Archiview_dezeen_468_20

infoversum-Groningen-by-Archiview_dezeen_468_21

Infoversum-Groningen-by-Archiview-08

 

Tekst | Wioleta Żochowska

Foto  | dezeen.com

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News