Kino afrykańskie. 25 filmów na festiwalu AfryKamera online

filmy z Afryki kino afrykańskie afrykamera

Kino afrykańskie na festiwal filmowym AfryKamera online. W dniach 21-30 grudnia na platformie mojeekino.pl odbędzie się 15. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W sprzedaży dostępne są karnety na pokazy online.

Celem festiwalu jest prezentacja bogatej oferty kina afrykańskiego – wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią, wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię. W programie tegorocznej edycji znalazły się między innymi filmy o tanecznej kulturze Afryki w cyklu Africa Moving, czy blok Chinafryka, w którym przyjrzymy się wspólnie wpływowi Chin na Afrykę. Ponadto w ramach sekcji Afroszorty odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych, organizowane we współpracy z rwandyjskim Mashariki African Film Festival, które jak w soczewce pokazują przemiany społeczne i kulturowe w Rwandzie.

Chińczycy kolonizują Afrykę

Tegoroczna odsłona festiwalu to między innymi pokazy wyjątkowych filmów dokumentalnych. Wśród nich znalazł się film „Budda w Afryce”, reprezentant sekcji Chinafryka. Nicole Schafer w swoim dokumencie pokazuje funkcjonowanie ośrodka dla uchodźców w Malawi prowadzonego przez chińskich buddystów, których jest w Afryce coraz więcej. Nauka języka chińskiego i kung fu, przyswajanie buddyzmu i diety wegetariańskiej, rygorystyczne reguły dnia codziennego czy zakaz spotykania się z rodziną to tylko niektóre z elementów, których muszą nauczyć się dzieci trafiające do ośrodka. Czy są w stanie przyjąć chiński sposób życia i odciąć się od swej kultury i korzeni? Czy działalność takich miejsc jest tylko kolejnym sposobem kolonizowania Afryki? A może chodzi wyłącznie o edukację i poprawę życia Afrykanek i Afrykanów?

AfrykameraAfrykameraBudda w Afryce, fot. materiały prasowe

Nagrody i festiwale: Hot Docs 2019, Sydney FF 2019, Durban MFF 2019, IDFA 2020

Wybrane filmy tegorocznej edycji festiwalu AfryKamera

Kanarek

RPA, rok 1985. Johan Niemand to młody chłopak, którego pasją jest muzyka, a w przyszłości chciałby zostać projektantem mody. Kiedy zostaje powołany do służby wojskowej i dostaje się do chóru kościelnego wojsk obrony, z którym rusza w trasę po kraju, aby promować wartości religijne i państwowe wśród żołnierzy, zaczyna dostrzegać i kwestionować wiele rzeczy. W tradycyjnej, zamkniętej społeczności w czasach apartheidu, pełnej zakazów i opresji,  nie ma miejsca na indywidualności czy inność, także seksualną. To właśnie brak akceptacji ze strony rodziny i walka z własnymi uczuciami stanie się dla Johana źródłem cierpień, od których będzie uciekał w świat muzyki.

Nagrody i festiwale: Silwerskerm FF – 5 nagród, Out on Film Atlanta – 5 nagród

AfrykameraKanarek, fot. materiały prasowe

Na festiwalu zostaną zaprezentowane również filmy pokazywane w ramach poprzednich edycji wydarzenia, między innymi sudańska produkcja „Umrzesz, mając 20 lat”, która jest tegorocznym kandydatem tego kraju do Oscara. Ponadto w programie zwyczajowo nie zabraknie polskiego punktu widzenia na Afrykę i czarną kulturę. Na tegorocznym festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć filmy z całego kontynentu: Wybrzeża Kości Słoniowej, Algierii, Senegalu, Sudanu, Gambii, Republiki Środkowej Afryki, Kenii, Demokratycznej Republiki Konga i nie tylko.

Maria Panna Nilu

Maria Panna Nilu to filmowa adaptacja książki Scholastique Mukasongi o tym samym tytule, nagrodzonej jedną z najważniejszych francuskich nagród literackich – Nagrodą Renaudot. W katolickiej szkole im. Marii Panny Nilu, prowadzonej przez siostry zakonne w 1973 r. w Rwandzie, kształcone są dziewczęta mające być przyszłą elitą tego kraju. I choć dziewczęta dzielą podobne marzenia i pragnienia, coraz częściej pojawiają się konflikty pomiędzy uczennicami z plemienia Tutsi i Hutu. Do tragedii dochodzi, gdy jedna z dziewcząt doprowadza do wtargnięcia do szkoły wojskowych, którzy urządzają polowanie na uczennice Tutsi. Czystka w szkołach, kościołach, administracji i na uniwersytetach z 1973 r.  na zawsze zmieni Rwandę, zapowiadając przyszłe straszliwe wydarzenia.

Nagrody i festiwale: Toronto MFF 2019, Berlinale 2020 – Kryształowy Niedźwiedź dla najlepszego filmu pełnometrażowego

kino afrykańskie

Tęsknota

Film Érica Barbiera oparty jest na książce Petit pays autorstwa Gaël Faye, który opisał w niej swoje dzieciństwo przypadające na czas ludobójstwa w Rwandzie oraz wojny domowej w Burundi. Gabriel, syn Francuza i Rwandyjki z plemienia Tutsi wiedzie beztroskie dzieciństwo w dzielnicy dla cudzoziemców w Burundi. Kiedy w 1993 r. dochodzi do zabójstwa Melchiora Ndadaye, pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta, zaczynają nasilać się walki pomiędzy ludźmi z Hutu i Tutsi. Wszystko to obserwujemy z perspektywy dziesięciolatka, który ma to szczęście, że w środku tych tragicznych wydarzeń, które na zawsze odmieniły historię dwóch krajów afrykańskich, zostaje wysłany wraz z siostrą do dziadków do Francji. Tęsknota to niezwykle ważny, poruszający i świetnie zrealizowany film, ze znakomitą obsadą.

Nagrody i festiwale: Film by the Sea MFF, MFF Fribourg, Angoulême FF

Noc Królów

W środku lasu na Wybrzeżu Kości Słoniowej znajduje się jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie – więzienie “La Maca”. Władzę sprawują tutaj osadzeni, a ich świat wyznaczają ścisłe reguły. Gdy trafia tam młody chłopak, by przeżyć, musi dostosować się do obowiązujących zasad. Wskazany przez przywódcę więźniów, musi podczas nocy czerwonego Księżyca podzielić się ze współwięźniami opowieścią . Zaczyna snuć mityczną historię o przywódcy gangu o pseudonimie King Zama, z którym podróżujemy po starożytnym królestwie, a także dzisiejszym Abidżanie. Po nastaniu poranka okaże się, czy opowieść była wystarczająco dobra, by ocalić go przed śmiercią.

Nagrody i festiwale: Toronto MFF, New York FF, Venice MFF, Reykjavik MFF, Chicago MFF

Klimatyzacja

W Luandzie dochodzi do coraz częstszych awarii klimatyzacji w budynkach i dziwnych wypadków, w których klimatyzatory spadają na ulice, powodując śmierć ludzi czy niszcząc auta. Nikt nie potrafi ich naprawić, a miasto wypełnia się zepsutym sprzętem. Senny i deliryczny film Fradique zabiera nas w podróż po piętrach i korytarzach kolonialnego budynku, po ulicach i zakamarkach Luandy, w których naszymi przewodnikami są ochroniarz Matecado i gosposia Zezinha. Towarzyszy im znakomita muzyka oddająca duszny klimat miasta oraz pragnienia i wspomnienia jego mieszkańców.

Nagrody i festiwale: MFF Rotterdam, Red Sea MFF, Fribourg MFF

AfryKamera festiwal Magazyn HIRO 5 Kino afrykańskie. 25 filmów na festiwalu AfryKamera online

Filmy festiwalowe online i w kinach

W dniach 21-30 grudnia na platformie mojeekino.pl

W styczniu i lutym festiwalowe filmy zostaną zaprezentowane publiczności w kinach w największych miastach Polski. Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie afrykamera.pl

Karnety na festiwal online w cenie 79 zł dostępne są w sprzedaży na portalu Going.

Zobacz też: 7 rosyjskich filmów, które trzeba zobaczyć

7 rosyjskich filmów, które trzeba zobaczyć

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News