Kiedy młodzi Europejczycy wyprowadzają się od rodziców? Statystyki pokazują, że coraz później

Matka z córką w uścisku

W rankingu wieku, w którym młodzi wyprowadzają się od rodziców, Polska znalazła się na 9. miejscu.

Ten wzruszający moment, gdy pisklęta wylatują z gniazda i zaczynają żyć samodzielnie. Piękna sprawa. A raczej byłaby piękna, gdyby w ogóle miała miejsce.

Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Większość młodych w Europie decyduje się spędzić kilka lat więcej na mieszkaniu z rodzicami, odciągając myśl o wyprowadzce z domu tak długo, jak to możliwe. Czyli właściwie ile?

Według danych Eurostatu z 2018 roku, średni wiek dla całej Unii Europejskiej, gdy młodzi opuszczają rodzinne domy szacuje się na powyżej 25 lat. W 2017 roku Eurostat wykazał, że 35,3% mężczyzn w wieku od 25 od 34 lat nadal mieszkało z rodziami – wśród kobiet odsetek ten wynosił 21,7% w tej samej grupie wiekowej. W Polsce, średni wiek opuszczania rodzinnego gniazda na rok 2018 wynosi 27,5 lat.

Najmniejszy odsetek młodych dorosłych mieszkających z rodzicami odnotowywany jest w Danii, Finlandii i Szwecji. Najwyższy z kolei w Chorwacji, na Słowacji i w Grecji.


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

 young adults moving from parents age data 1 5d948cf6ed82e 700 Kiedy młodzi Europejczycy wyprowadzają się od rodziców? Statystyki pokazują, że coraz później young adults moving from parents age data 6 5d948d0167ca8 700 Kiedy młodzi Europejczycy wyprowadzają się od rodziców? Statystyki pokazują, że coraz później

Powodów tego dłuższego pozostawia w rodzinnym domu może być wiele. Kluczowym powodem bywa konieczność ekonomiczna, ale także potrzeba opieki nad rodziną, czy po prostu kultura. Ten ostatni czynnik to indywidualistyczne wyobrażenie o osobach dorastających i opuszczaniu rodzinnego gniazda. W wielu kulturach normą jest fakt, że członkowie rodziny powinni dbać o starszych, a jej dobro jest wspólną odpowiedzialnością.

A Wy, w jakim wieku opuściliście lub planujecie opuścić rodzinne gniazdo?

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News