Kalifornia uchwaliła prawo wprowadzające zakaz sprzedaży i produkcji futer

Cztery osoby przebrane za kostychy i futra leżące na ziemi

Tym samym Kalifornia stanie się pierwszym stanem w USA, który zakaże swoim mieszkańcom sprzedaży ubrań, butów i torebek wykonanych z futra.

Nadchodzący sezon wiosna/lato 2020 został zdefiniowany przez zrównoważony rozwój i etyczną modę. Najpierw Gucci zdeklarował kompensację emisji dwutlenku węgla, następnie Dior ponownie zasadził 164 drzew wykorzystanych w pokazie swojej kolekcji. Jak widać przemysł mody małymi krokami znajduje sposoby a zmniejszenie swojego wpływu na środowisko naturalne.

A teraz także w Kalifornii uchwalono nowe prawo, dzięki któremu stan ten stanie się pierwszym w USA z całkowitym zakazem sprzedaży i produkcji futer. Prawo ma wejść w życie w 2023 roku, a mieszkańcy nie będą mogli już sprzedawać ubrań, butów i torebek wykonanych z futra. Osoby, które złamią to prawo, zostaną ukarane grzywną w wysokości do 500 dolarów, chyba że wykroczenie zostanie kilkukrotnie powtórzone, wtedy kara wzrośnie nawet do 1000 USD.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Chociaż decyzja ta została pochwalona przez liczne grupy zajmujące się prawami zwierząt, niektórzy byli mniej entuzjastycznie nastawieni do nowej ustawy. Przykładem tego jest Fur Information Council of America, która już zagroziła, że złoży pozew przeciwko Kalifornii. Rzecznik instytucji Keith Kaplan powiedział w oświadczeniu, że ów zakaz jest częścią radykalnego wegańskiego programu, w którym zakaz sprzedaży futer jest pierwszym korkiem do innych zakazów: jak noszenia futra, czy jedzenia mięsa. Stwierdził także, że sztuczne futro wcale nie jest odnawialną, czy zrównoważoną opcją.

W 2014 roku detaliczny przemysł futrzarski przyniósł ponad 1,5 mld dolarów zysku ze sprzedaży. W ubiegłym roku wiele marek dołączyło do anty-futrowego ruchu, między innymi Gucci, Versace, Armani, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Stella McCartney, czy Ralph Lauren. Ponadto, londyński dom towarowy Selfridges poinformował, że od lutego 2020 roku zakazuje sprzedaży egzotycznych skór zwierzęcych.

Zakaz uchwalony w Kalifornii nie będzie obejmował wyrobów zakupionych w przeszłości, czy też tych używanych do celów religijnych. Prawo wyklucza również sprzedaż skór i futer psów, kotów, skór bydlęcych, jelenich, owczych, kozich. Ustawa ma również zakazywać większości zwierząt występów cyrkowych.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News