To już oficjalne: weekend powinien trwać 3 dni!

Każdy, kto pracuje od poniedziałku do piątku może śmiało potwierdzić, że dwa dni weekendu to zdecydowanie za mało. Przydałby się trzeci dzień, dzięki któremu na nowo polubilibyśmy poniedziałki, a niedzielne wieczory stałyby się drugą sobotą. Brzmi abstrakcyjnie? Być może, ale profesor z Leeds to potwierdza.

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zazwyczaj pracuje się pięć pełnych dni, a dwa pozostałe przeznaczone są na wypoczynek. Dlaczego należałoby ten jeden dzień odpuścić? Według nauki długi czas pracy skutkuje obniżeniem nie tylko naszego zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Długie godziny pracy mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Mogą  zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu, choroby wieńcowej, a nawet cukrzycy drugiego stopnia. Dodatkowo, spędzając większość czasu w pracy, tracimy możliwość spotkania się z rodziną lub przyjaciółmi, przez co nasze wspólne więzi często ulegają osłabieniu, a relacje najzwyczajniej w świecie zaczynają się psuć.

Według Davida Spencera, profesora z Uniwersytetu w Leeds, powinniśmy mieć czas na to, aby robić to, co może nasze życie uczynić wartościowym. Nie należy wyłącznie skupiać się na pracy i wszystkiego jej podporządkowywać. Mniejsza liczba dni spędzona w miejscu pracy może sprawić, że zaczniemy lepiej pracować, a dodatkowo cieszyć się z życia. David Spencer twierdzi, że pracując mniej, unika się przepracowania pracowników, a tym, którzy poszukują pracy, daje się szansę zatrudnienia.

Postęp technologiczny daje możliwość, aby nie pracować 8 godzin dziennie, jednak fakt ten jest ignorowany w dobie współczesnego kapitalizmu przez pracodawców, którzy kontynuują kulturę robienia więcej. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się prace, które są bez wartości. Żyjemy w społeczeństwie dla którego praca jest tworzona i nie raz nie ma ona żadnej wartości. Według Davida Spencera stanowi to sposób klasy rządzącej na utrzymanie robotników w pracy.

O ile technologia ma potencjał, aby godziny pracy skrócić, tak pracodawcy z sukcesami szukają sposobów, żeby czas pracownikom wypełnić. Dodatkowo, przekonanie, że ci co więcej pracują są lepsi, pcha nas do tego, aby jeszcze więcej chwil spędzać poza domem.

Tekst: Olga Retko

Komentarze
5/5 - (2 votes)
Klarysa Marczak

Recent Posts

Stranger Things – najlepiej ubrani członkowie obsady

Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…

2 dni ago

BAPE x Minions – Minionki: wejście w streetwear

BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…

3 dni ago

Wielki powrót Travisa Scotta – Cactus Jack & Dior

Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…

4 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Herbert George Wells

Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…

5 dni ago

Levi’s® x Naomi Osaka w najnowszej kolaboracji

Kiedy dochodzi  do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…

6 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Witold Gombrowicz

Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…

7 dni ago