John Waters opublikował listę swoich 10 ulubionych filmów z 2019 roku

Scenarzysta co roku publikuje dość osobliwe zestawienie swoich top filmów mijającego roku.

W momencie, gdy wszyscy powoli zbieramy się do podsumowań 2019 roku, musimy pamiętać, że żadna opinia nie ma aż takiego znaczenia, jak ta zaserwowana od scenarzysty Johna Watersa, który i w tym roku pobłogosławił nas swoim subiektywnym zestawieniem TOP 10 filmów 2019 roku.

Nawiązując do zeszłorocznego zestawienia, które stanowiło eklektyczną mieszankę komedii, romansu i dokumentu, w tym roku Waters na szczycie listy umieścił Climax Gaspara Noé. Film co prawda trafił do brytyjskich kin w listopadzie 2018 roku, jednak w USA pojawił się dopiero w marcu 2019 roku i ten, kto go widział, wie, że jest to przesiąknięty kwasem obraz nocnej imprezy, która zamienia się w koszmar. Waters skomentował film tak: To najlepszy film roku, który nadaje nowe znaczenie terminowi zła podróż. Zaszalej skarbie, zaszalej.

Drugie miejsce przypadło dramatowi Bruno Dumonta – Joan Of Arc, który według Watersa daje katolicką gęsią skórkę, a tuż za nim Quentin Tarantino i Pewnego razu… w Hollywood, który autor zestawienia opisuje jako: Prawdziwy wywoływacz masowej ekscytacji, zasługujący na wszelkie honory, które otrzymał. Waters pochwalił Tarantino za ściągnięcie dywanu amerykańskiej obsesji i odważenie się na pokazanie morderstw Mansona z radosnym zakończeniem, które szokuje, przeraża i bawi jednocześnie.

Co zaskakujące, film Joker Todda Phillipsa znalazł się dopiero na samym końcu listy z komentarzem: Nieodpowiedzialny? Może. Niebezpieczny? To się okaże. To pierwszy hollywoodzki film z tak dużym budżetem idący w ideę anarchii. Brawo Todd, tylko tobie mogło to ujść na sucho.

Pełne zestawienie filmów wygląda następująco, a komentarze do nich znajdziecie tutaj:

  1. Climax – Gaspar Noé
  2. Joan Of Arc – Bruno Dumont
  3. Once Upon A Time… In Hollywood – Quentin Tarantino
  4. Border – Ali Abbasi
  5. Amazing Grace – Alan Elliott
  6. Hail Satan? – Penny Lane
  7. Pain & Glory – Pedro Almodóvar
  8. The Golden Glove – Fatih Akin
  9. The Souvenir – Joanna Hogg
  10. Joker – Todd Phillips
5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News