Jeśli fascynuje was kultura Japonii, musicie wziąć udział w tegorocznej edycji Ars Latrans Festival. Motywem przewodnim będzie japonizm

Kobieta z wiśnią w dłoni

Już na koniec września, Kraków stanie się na kilka dni mekką wiedzy na temat Japonii, a to wszystko za sprawą Ars Latrans Festival.

Ars Latrans Festival to efekt współpracy muzyków, twórców sztuki wizualnej, nowych mediów, teatru, performansu, ludzi kina i wzornictwa. To miejsce poświęcone artystom różnych dziedzin, przestrzeń do swobodnej wymiany myśli i doświadczeń artystycznych, ale także miejsce spotkań artystów i producentów, dzięki którym mogą zrodzić się całkiem nowe, oryginalne projekty.

Tegoroczna edycja będzie odbywała się w Krakowie w dniach 24-28 września. Motywem przewodnim będzie Japonizm, a inspiracją jest Japonia z podkreśleniem naszej, europejskiej perspektywy. Punktem wyjścia dla rozważań merytorycznych jest ukiyo-e, czyli obrazy przepływającego świata.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Motyw ten nie jest przypadkowy, ponieważ w tym roku przypada 100 rocznica nawiązania dyplomatycznych relacji Polski i Japonii. Z tego powodu festiwal ma na celu również przybliżenie kultury japońskiej oraz zwrócenie uwagi na przestrzeń przepływów elementów kultury we współczesnym świecie.

W ramach Ars Latrans 2019 odbędzie się 7 wydarzeń, odbywających się w znaczących miejscach na kulturalnej mapie Krakowa – HEVRE, Galeria i, FORUM Wydarzeń, czy Kino Pod Baranami. W trakcie tych kilku dni zaprezentowana zostanie twórczość ponad 50 artystów.

Wydarzeniem otwierającym będzie wykład wprowadzający do warstwy merytorycznej tematyki festiwalu, który obędzie się Hevre.

Kolejnym elementem będzie wystawa – Listy na japońskim papierze w galerii i (Józefińska 21). Elementem formalnym łączącym działania zaproszonych artystów będzie oryginalny japoński papier. Każdy twórca otrzyma od partnerskiej manufaktury papier, który będzie miał wykorzystać do swojej pracy. Nawiązanie do kluczowej dla tamtejszej kultury materii jaką jest tradycyjnie czerpany papier ma stać się przyczynkiem do współczesnego i aktualnego dialogu polskich artystów. W szczególności zderzenie nowych technologii i narzędzi z wykorzystaniem tradycyjnego papieru wnosi nową jakość do planowanej ekspozycji. Sam temat wystawy – Listy na japońskim papierze, nawiązuje również do wymierającej już tradycji papierowej korespondencji. Artyści biorący udział w projekcie będą zachęceni do nawiązania ze sobą współpracy, ich realizacje mają posłużyć jak symboliczne listy budujące komunikację.

W wystawie weźmie udział około 15 artystów (m.in. Maja Wolińska – Polska, Magdalen Chua – Polska, Koichi Yamamoto – Japonia/USA, Margaret Middleton – USA/Polska, Angelica Harris-Faull – Australia, Vinicius Libardoni – Brazylia/Polska, Diego Gutierrez-Valladarez – Costra Rica/Polska).

Wydarzenie jest bezpłatne, a wystawę będzie można oglądać do 9 października.

Z kolei podczas Made in Japan – Noc Koncertowa, na krakowskim Forum Przestrzenie wystąpią młodzi, niezależni artyści polscy oraz zagraniczni twórcy zaproszeni przez organizatorów, jak i artyści wybrani w ramach Open Call. Przestrzeń zostanie zaaranżowana specjalną scenografią oraz instalacjami stworzonymi przez zaproszonych do współpracy artystów. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie występ ARS LATRANS Orchestra.

Wydarzenie jest biletowane – więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kolejny punkt Ars Latrans Festival 2019 to BUTOH: audiowizualny performance Maruski Ronchi i Tajnego Projektu, który odbędzie się w Herve.

Taniec Butoh to japoński, awangardowy taniec współczesny, nazywany tańcem wolności lub tańcem mroku (cieni). To forma buntu i sprzeciwu wobec wyuczonej doskonałości, wprawienie się w ruch, a nie ich odtwarzanie. Istotą butoh jest znalezienie relacji ze sobą i ze światem, a następnie spontaniczne przekazanie tych emocji, tym samym stanowi rodzaj cielesno-duchowego rytuału, w którym bierze udział nie tylko tancerz/aktor, ale również widz.

Taniec Butoh zawiera elementy tradycyjnego japońskiego teatru oraz wpływy europejskie (głównie ekspresjonizm), stanowi dialog między skostniałą tradycją (trad. teatr) i wyraz buntu przeciwko zamerykanizowaniu japońskiej kultury masowej.

Zaproszeni do współpracy artyści – performerka Maruska Ronchi i kolektyw Tajny Projekt będą pracować razem nad stworzeniem audiowizualnego performansu, stanowiącego rozwinięcie złożonej idei tańca Butoh, poprzez wzbogacenie go mappingiem rzutowanym zarówno na 4 ściany, jak i na performerkę w ruchu (mimo dynamicznego rozwoju nowych mediów Tajny Projekt jako pierwszy napisał program, który pozwala na stworzenie zmiennej siatki) czyli ożywienie relacji tradycja-nowoczesność (technologia).

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Piątym elementem tej japońskiej układanki będzie Virtual Journey 360: audiowizualna podróż przez Japonię z muzyką na żywo. Wydarzenie to obędzie się również w Herve.

Virtual Journey 360 to audiowizualny performans stworzony przez projektanta systemów audiowizualnych oraz kompozytora, którzy wraz z zaproszonymi grafikami, VJ oraz muzykami stworzą multimedialno-muzyczną podróż przez Japonię, wyświetlaną w 360 stopniach (czyli na 4 ścianach dookoła uczestników), z muzyką na żywo.

Podróż będzie odbywać się przez spokojne tereny wiejskie i tętniące życiem przestrzenie wielkich miast, będą pokazane konkretne miejsca (Kyoto, Himeji Castle, Jigokudani, Tokyo, Hida Furukawa, Osaka), lecz w sposób symboliczny tak, by forma była atrakcyjna i zachwycająca, a przy okazji odbiorca zapamiętał najbardziej charakterystyczne cechy każdego z miejsc. Kolejne odwiedzane miejsca tworzą kompozycję graficzną ukiyo-e. Każde miejsce jest nawiązaniem do kolejnej warstwy kolorystycznej drzeworytu. Ostatnie miejsce – Tokyo jest finalnym elementem w pełnej gamie barw.

Zostaną stworzone specjalne mini biuletyny informacyjne, w formie origami, które w przystępnej i estetycznej formie będą informować o pojawiających się miejscowościach, wraz z krótką notatką na ich temat.

Filmowa odsłona Ars Latrans odbędzie się z kolei pod czujnym okiem Kina Pod Baranami. Skoncentruje się ona na ukazaniu najbardziej ekscentrycznych i sensualnych przykładów kinematografii japońskiej. Będzie to przegląd niezależnych filmów animowanych, kontrastujących do typowego anime, które przywłaszczyło sobie wyobrażenia na temat japońskich filmów rysunkowych. Wszystkie projekcje odbędą się w MOSie przy ulicy Rajskiej 12, a opiekę merytoryczną nad programem sprawuje dr hab. Robert Sowa. Do każdego filmu zostanie przygotowana prelekcja, przybliżająca widzom historię i kontekst prezentowanych dzieł.

A dodatkowo, w trakcie Ars Latrans Festival 2019 będzie można wziąć udział w warsztatach japońskiego tańca wolności.

Podsumowując: przybywajcie do Krakowa w dniach 24-28 września, by odkryć nieznane twarze Japonii.

Więcej o poszczególnych wydarzeniach:
ARS LATRANS Festival: Made in Japan / Afterdark
Wystawa: Listy na japońskim papierze – ARS LATRANS Festival
Japońska animacja niezależna – ARS LATRANS Festival
ARS LATRANS Festival: Modern Butoh / Virtual Journey

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News