Categories: miastomuzyka

Jemek Jemowit i jego queer opera w Chmurach

Tęsknicie za nutami z lat 90, turkusowymi cieniami i świetnymi tekstami? Wszystko to, a nawet więcej, zobaczycie na najbliższym koncercie Jemka Jemowita w Chmurach. Przybliżamy sylwetkę tego wyjątkowego artysty i zdradzamy, gdzie i kiedy można go posłuchać.

Jemek Jemowit – kto to?

Urodzony w 1986 roku w Gdyni, Ziemowit Nowak jest bardziej znany jako swoje alter ego – goth glam undergroundowy muzyk Jemek Jemowit. Jemek, który dorastał w Berlinie Zachodnim, funkcjonuje w świecie sztuki jako  muzyk, DJ i artysta konceptualny.  Pozostając pod wpływem twórczego wkładu berlińskiego podziemia, a zarazem wschodniej ekstrawagancji, tworzy w swoich utworach nieco nostalgiczne połączenie disco-polo z muzyką techno.

Muzyka i teksty są nacechowane miłością i nienawiścią do polskich korzeni, które określa jako „postpatriotyczne”. Jego projekty muzyczne charakteryzują się politycznym i konceptualnym podejściem. Słynie z licznych zmian w stylach swojej muzyki. Pracował między innymi z hiszpańskim glam rockowcem Luisem Miguélezem, berlińskim elektro-popowym duetem Jeans Team oraz techno-pionierem Markiem Acardipane. Jego debiutancki album ,,Zemsta” został wydany w 2011 roku przez Fabrika Records. Natomiast w maju 2013 roku, polska wytwórnia Oficyna Biedota wydała EP-kę Jemka ,,Tekkno Polo”.

Jemek Jemowit – koncert

Jemek przyjeżdża do Warszawy zaprezentować swoje najnowsze wydawnictwo „Legenda Zygmunta Blask”. Zygmunt Blask to queerowa gwiazda glam rocka, przeniesiony w konserwatywne i opresyjne dla seksualności lata ’70. Komentując queerowe doświadczenie w w socjalistycznej Polsce, Zygmunt Blask rzuca jednocześnie światło na najbardziej aktualne problemy, z jakimi mierzy się społeczność LGBT w naszym kraju.

Jemek Jemowit fot. Aylin Scheer

Koncert odbędzie się w najbliższy piątek (29.04.2022) o 19.00 w klubie Chmury, w Warszawie. Chmury to nieszablonowe miejsce na mapie stolicy – to właśnie tutaj znajdziecie niszowych artystów poruszających się po synthpopie,  dancehall, techno czy rapie.

 

Materiały: Chmury

Komentarze
Rate this post
Anna Ciesielska

Recent Posts

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

10 godzin ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

2 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

2 dni ago

Czapka z daszkiem – rodzaje i przykłady stylizacji

Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…

3 dni ago

Gua Sha – kamień do masażu twarzy. Jak go używać?

Masaż - znamy jego dobroczynny wpływ na ciało: nie tylko niweluje napięcia mięśni, ale także…

3 dni ago

Stranger Things 4 Vol. 1 – mroczny powrót serialu [recenzja]

Po niemal trzech latach wyczekiwania i snucia teorii serial „Stranger Things” powrócił z pierwszą częścią…

3 dni ago