W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom

Dwa zdjecia przedstawiające szklany dom z zewnątrz i w środku

W tym domu nie ma miejsca na prywatność – każdy moment, intymny czy nie, będzie widoczny dla reszty świata (a przynajmniej okolicy) 24/7.

Zlokalizowany w Tokio przezroczysty dom został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Sou Fujimoto Architects. Szklany budynek ma około 85 metrów kwadratowych. Architekci tworząc go, inspirowali się starożytnymi mieszkańcami Japonii, którzy zamieszkiwali drzewa. Stąd właśnie we wnętrzu domu znajdziecie mnóstwo schodów, drabin, czy innych elementów przypominających antresole. Mają one przypominać las, w którym na jednym drzewie ma się sypialnie, a na drugim, trzy gałęzie niżej – salon.

Intrygujące w drzewach jest to, że nie są one od siebie hermetycznie odizolowane, ale w pewnym sensie łączą się ze sobą. A przez to łączą też ludzi. Wystarczy przeskoczyć z gałęzi na gałąź, czy krzyknąć – tłumaczą autorzy projektu szklanego domu.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


No nie wiemy, jak Was ta argumentacja przekonuje, przyznajemy, że projekt jest jednocześnie nowatorski i kontrowersyjny – kto z Was chciałby mieszkać w zupełnie przezroczystym domu?

Czytaj także: We Włoszech powstało jedno z najbardziej ekologicznych osiedli

Japanese Transparent Home 3 W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom Japanese Transparent Home 2 W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom Japanese Transparent Home 1 W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom Japanese Transparent Home 16 W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom Japanese Transparent Home 12 W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom Japanese Transparent Home 8 W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom Japanese Transparent Home 6 W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom Japanese Transparent Home 5 W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom Japanese Transparent Home 4 W Japonii powstał pierwszy zupełnie przezroczysty dom

 

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News