Jakie donice na balkon?

Piękne, kolorowe kwiaty w ozdobnych donicach to jedna z lepszych dekoracji na balkon. Jest to element, który może dodać wyjątkowego charakteru aranżacji balkonowej. Doniczki na balkon muszą być maksymalnie dopasowane do hodowanych roślin. Jak wybrać idealne?

Rodzaje donic

Producenci oferują nam niezwykle szeroki wybór donic balkonowych. Na rynku znajdziemy modele o różnych rozmiarach, wzorach, kolorach i kształtach, które pasują do wielu gatunków roślin. 

Do najpopularniejszych należą plastikowe donice balkonowe. Jakie są ich największe zalety? Są tanie, lekkie i łatwo utrzymać je w czystości. Wszelkie zanieczyszczenia można usunąć ściereczką nawilżoną wodą z mydłem. Donice z tworzyw sztucznych są odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu z powodzeniem mogą zdobić balkony lub tarasy.

Ciekawą propozycją są doniczki balkonowe wykonane z włókna szklanego. Jest to bardzo wytrzymały, dobry jakościowo materiał w pełni odporny na deszcz, wiatr czy śnieg. Doniczki z włókna szklanego prezentują się bardzo elegancko i estetycznie. Mają gładkie powierzchnie, które łatwo utrzymać w idealnej czystości.

Miłośnikom nowoczesnych rozwiązań z pewnością przypadną do gustu donice betonowe, które nie tylko są bardzo solidne, ale także wyróżniają się atrakcyjnym designem. Doskonale uzupełnią wystrój industrialnego balkonu. 

Jakie rośliny można sadzić w donicach?

W balkonowym ogrodzie można hodować różne gatunki roślin. Wszystko zależy od preferencji i gustu mieszkańców. Kwiaty warto dopasować do aranżacji balkonowej. Odpowiednio dobrane idealnie dopełnią wystrój. 

W donicach balkonowych można hodować:

  • rośliny jednoroczne – np. maciejki, nagietki czy nasturcje,
  • byliny – w tym lawendę, goździki, dzwonki, funkie i żurawki,
  • rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe,
  • karłowe rośliny iglaste i liściaste,
  • drzewka owocowe.

Jakie doniczki balkonowe wybrać?

Donice balkonowe powinny stwarzać roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju. Ich kształty i formy muszą być dopasowane do gatunków roślin, które chcemy hodować. Porządny pojemnik nie może być zbyt ciasny. Pamiętajmy, że im dłużej roślina ma w nim rosnąć, tym większy musi być. Małe doniczki nie zapewnią korzeniom przestrzeni niezbędnej do prawidłowego wzrostu. Ponadto podłoże może szybko przesychać, co negatywnie wpłynie na żywotność rośliny. 

Donica powinna mieć jeden duży bądź kilka mniejszych (3-4) otworów odpływowych. 

Szeroki wybór znakomitych doniczek na balkon znaleźć można na stronie https://donice-zadora.pl/donice-balkonowe-c-52_32.html.

Propozycją sklepu donice-zadora.pl są pojemniki na rośliny wykonane z solidnych, wysokogatunkowych materiałów – w tym z betonu architektonicznego, polietylenu i włókna szklanego. W asortymencie dostępne są donice o różnych kształtach, wymiarach i kolorach. Każdy z pewnością znajdzie tam takie modele, które perfekcyjnie wpiszą się w styl i charakter aranżowanej przestrzeni balkonowej.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News