Jaki jest sekret szczęścia? Bądź narcyzem, miej wszystkich gdzieś

Dziewczyna patrząca w lustrze

Nowe badania pokazały, że osoby ze skłonnościami narcystycznymi, mający zawyżone poczucie własnej wartości, lekceważący innych, rzadziej cierpią na depresję i stres w porównaniu z resztą społeczeństwa.

Naukowcy z Queen’s University Belfast przyjrzeli się grupie 700 dorosłych z zaburzeniami osobowości, by ustalić dlaczego na pierwszy rzut oka, tak dobrze prosperują w społeczeństwie.

Wśród toksycznych cech narcyzów można znaleźć między innymi złudzenia na swój własny temat, niewielką empatię, brak poczucia wstydu, czy winy. Jednak to, co miały wykazać wspomniane badania, to fakt, czy rzeczywiście narcyzm jest toksyczny społecznie, skoro liczba osób z tym zaburzeniem stale rośnie.

Badanie opublikowane na łamach czasopisma Personality and Individual Differences Journal ustaliło, że narcyzi posiadają większą odporność psychiczną, dzięki czemu rzadziej cierpią na negatywne skutki stresu, czy depresję.

Wyniki wszystkich przeprowadzony przez nas badań pokazują, że narcyzm koreluje z wytrzymałością psychiczną i składa się także z pozytywnych składników, jak pewność siebie, czy orientacja na cel, które chronią przed depresją i stresem – powiedział główny badacz dr Kostas Papageorgiou.


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Wyniki te mają stanowić podstawę do promowania różnorodności i integracji osób cierpiących na narcyzm. Mimo że nie wszystkie jego wymiary są dobre, niektóre mogą prowadzić do pozytywnych rezultatów.

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News