Jak zrobić sztukę w balona?

Duży czarny balon w białym pomieszczeniu przygniatający człowieka.

Tadas Cerniauskas, litewski artysta znany pod pseudonimem Tadao Cern stworzył instalacje, która opiera się na wykorzystywaniu balonów i operowaniu różnymi gazami.

W swoim projekcie Black Balloons, artysta używa balonów różnej wielkości, napełniając je dwutlenkiem węgla, helem i heksafluorem siarki, tak, aby manipulować ich położeniem. W ten sposób sprawia, że pozostają stabilne w przestrzeni i się nie ruszają.

Tadao Cern Black Balloons 5 Jak zrobić sztukę w balona? Balony w białym pomieszczeniu w trzech grupach wiszące nad sobą.

Artysta przez bardzo długo myślał o idei połączenia dwóch balonów. W końcu znalazł chwilę między realizowanymi już projektami. Poszedł do sklepu, kupił dwa balony i zaczął eksperymentować z gazami. Już od samego początku był zachwycony rezultatami.

Tadao Cern Black Balloons 9 Jak zrobić sztukę w balona? Tadao Cern Black Balloons 10 Jak zrobić sztukę w balona? Czarne balony w strukturze złożonej z metalowych kwadratów.

Eksperymenty z balonami są interesujące pod kilkoma względami. Z jednej strony balony kojarzą się z lekkością, zabawą i przyjemnościami, jednak ich kolor i rozmiary przywołują na myśl ciężar kul armatnich oraz bilardowych bil z ósemkami.

Tadao Cern Black Balloons 14 Jak zrobić sztukę w balona? balloons4 Jak zrobić sztukę w balona? Duże balony w trójkątnych formacjach w białym pomieszczeniu. Jedna formacja na ziemi, druga pod sufitem. Duży czarny balon w białym pomieszczeniu, który przygniata człowieka.

Tekst: Jeremi Pedowicz

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News