Jak zmieniał się internet na przestrzeni ostatnich dekad? Ciekawostki

Jak zmienił się internet blondynka ze smartfonem miasto park

Obecnie na świecie z internetu korzysta prawie 5 miliardów ludzi na całym świecie, zużywając 10 razy więcej transferu danych niż przed dekadą. Internet zmieniał się w sposób szybki, ale jednocześnie niepostrzeżony. Nagle powstawały nowe aplikacje, a stare zmieniały swoje nazwy.

Początki Internetu 

Pierwsze zalążki współczesnej sieci pojawiły się wraz z powstaniem ARPANET-u w 1958 roku. Niewiele osób jednak o tym wiedziało, ponieważ z internetu korzystały przede wszystkim placówki wojskowe. Mniej więcej dekadę później pewien prototyp współczesnej sieci internetowej wprowadzono także do środowiska akademickiego. Tak naprawdę od 1958 do 1990 roku internet nie rozwijał się tak znacząco, jak dzieje się to obecnie. Z sieci korzystało niewiele osób, ponieważ potrzebny był specjalny sprzęt i dobre umiejętności. Dopiero w 1991 roku powstały pierwsze strony WWW, a poczta elektroniczna powoli zyskiwała na popularności jako narzędzie. Zaczęły pojawiać się proste wyszukiwarki, a w 1998 roku na rynek zawitała wyszukiwarka Google, która istnieje do dziś. W tamtym okresie można już było przypuszczać, że internet będzie mieć ogromne znaczenie dla codziennego życia. Sprawdź koniecznie stronę: https://virginmobile.pl/oferty/internet.

Nagły rozwój sieci

W kolejnych latach nastąpił dosyć szybki rozwój sieci, ponieważ powstawały strony internetowe i media społecznościowe. Dużą popularnością cieszyło się również zgrywanie filmów i muzyki (trzeba przyznać, że nie zawsze w sposób legalny, jednak to było dawno) na swój komputer lub odtwarzacze MP3. Po 2010 roku z kolei coraz większe znaczenie zaczął mieć internet mobilny, a także uczestnictwo w mediach społecznościowych. Zdecydowana większość popularnych obecnie serwisów powstała właśnie do 2010 roku, natomiast w kolejnej dekadzie światło dzienne ujrzały takie serwisy jak Snapchat i TikTok (wcześniej: Musicaly), które szybko stały się ulubionymi miejscami młodzieży. Z roku na rok pojawia się coraz więcej stron internetowych i aplikacji, a rozwój sieci jest znaczny, chociaż trudno go zauważyć z dnia na dzień. 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Czy rola internetu w życiu będzie ciągle rosła?

Nie da się przewidzieć przyszłości Internetu w ciągu najbliższych lat czy dekad, jednak można stwierdzić, że technologia ta na pewno odmieniła świat. Zdaniem niektórych naukowców wkrótce rządzić będzie sztuczna inteligencja i to ona przejmie sporą część zadań wykonywanych przez ludzi, czego konsekwencją może być konieczność przebranżowienia się. Zdaniem innych badaczy będzie rosło znaczenie Metaverse i świata całkowicie wirtualnego. Ostatnia, najmniej liczna grupa naukowców, twierdzi, że internet nie będzie już się tak szybko rozwijał, a ludzie wkrótce znudzą się tego typu bodźcami i wrócą do świata realnego oraz przyrodniczego.

Materiał partnerski

Zobacz też: Stop AI – pierwsza wojna człowieka z maszyną

Stop AI – pierwsza wojna człowieka z maszyną

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News