Jak zamówić receptę przez Internet?

recepta przez internet

Każdy, kto opiekuje się osobą starszą lub chorą wie ile energii poświęca zdobywanie recept na leki. Dzięki e-recepcie jest to dużo łatwiejsze. Elektroniczne recepty, które są wystawiane przez lekarzy, to wciąż dla wielu osób nowość. Lekarz, który wypisuje taką receptę, daje pacjentowi po prostu kod odbioru. E-recepty stają się powoli normą. Jeszcze bardziej zadziwiające dla wielu osób jest wystawienie recepty online, którą poprzedza konsultacja medyczna także przez Internet. 

Jak działa recepta online?

Na pewno recepty online są bardzo dużym ułatwieniem dla osób, które nie chcą zbytnio tracić czasu na wizyty u lekarza. Po prostu wolą zostać w domu i zapoznać się z konsultacją. Wokół recept online niestety narosło sporo mitów. Na forach internetowych pisane są nieprawdziwe rzeczy. Poniżej postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i powiedzieć sobie o receptach online nieco więcej.

Recepta przez Internet jest efektem lekarskiej konsultacji. Konsultacja także odbywa się za pośrednictwem Internetu. Takie recepty są wystawiane w pełni legalnie przez lekarskie przychodnie online. Są to miejsca, które dbają o zdrowie pacjentów.

Lekarz dokładnie ocenia stan zdrowia swoich pacjentów. Przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad medyczny. Może pacjenta także poprosić o wypełnienie formularza medycznego. Na podstawie takowego wywiadu, lekarz ocenia stan zdrowia. Gdy się pojawiają jeszcze jakieś dodatkowe wątpliwości, to zadaje pytania dodatkowe.

Recepta online jest efekt telemedycznej konsultacji. Z kolei e-recepta jest dokumentem elektronicznym, który nas uprawnia do odbioru wszelkich przepisanych leków. Przychodnie lekarskie online śmiało mogą wystawić e-recepty. Jednak wtedy powinno się mówić o e-recepcie online. Warto znać to rozróżnienie. 

W jaki sposób zamówić receptę online?

Od razu chcemy zaznaczyć, że takiej recepty się nie kupuje, czy też nie zamawia. Po prostu przychodnie online działają zgodnie z obowiązującym prawem i wystawiają receptę tylko i wyłącznie na podstawie medycznej konsultacji. Może ona być zrealizowana poprzez rozmowę z pacjentem, czy też na podstawie wypełnionego formularza medycznego.

W razie wielu lekarskich konsultacji jest konieczne przesłanie wyników aktualnych badań. Lekarz ma obowiązek także odmówienia wystawienia recepty, gdy tylko zauważa jakieś przeciwwskazania. Możemy się w sieci spotkać z opiniami błędnymi, że wystarczy jedynie podać byle jakie odpowiedzi i otrzyma się stosowną receptę. Nie jest to prawda.

Musimy wiedzieć, że każdy z formularzy medycznych jest dokładnie analizowany przez lekarza i nawet malutki cień wątpliwości związanych ze stanem zdrowia musi być wyjaśniony w komunikacji dodatkowej z pacjentem. 

Jeśli dany lekarz, po kontakcie dodatkowych, widzi nadal pewne przeciwwskazania, to odmawia wystawienia recepty. 

Ważna funkcja recept online w okresie pandemii

Od dwóch lat mamy w Polsce i w zasadzie na całym świecie czas pandemii. Wciąż obawiamy się zakażenia. W związku z tym chętnie unikamy miejsc, w których jesteśmy szczególnie narażeni, jak chociażby przychodnia.

Bezpieczniej będzie skorzystać z konsultacji online. Wówczas niczym poważnym się nie zarazimy, a odbędziemy pełną konsultację. Na dodatek otrzymamy receptę online na zażywany przez nas lek. Pomimo tego dbajmy o odporność naszego organizmu. Gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące wysypki, czy też inne zmiany, to nie ociągajmy się z pójściem do lekarza. Musi to ktoś zobaczyć i pomóc nam na wizycie stacjonarnej. 

Czy kupowanie leków w sieci jest legalne?

Od razu pragniemy zaznaczyć, że wszystkie apteki internetowe, które działają w Polsce, nie mogą wysyłać leków na receptę. Leki rzeczywiście można sobie zamówić w sieci, ale aby je odebrać musimy iść po nie do pobliskiej apteki, a nie na pocztę.

Musimy przyznać, że rozwiązanie to jest niesamowicie wygodne. Gdy chcemy zamówić leki, które są trudno dostępne, czy też zrealizować daną receptę w jednym miejscu, jak i za jednym zamachem. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że apteki stacjonarne bardzo często mają pewne braki. 

Razem z wejściem w życie e-recepty osoby z ograniczoną mobilnością mogą leki zamawiać z dostawą do domu. Dzięki pewnej możliwości łączenia usług oraz zgodzie pacjenta na wykupienie leków w jego imieniu istnieje jak najbardziej możliwość dostarczenia leków pod same drzwi. Jest to bardzo ważne dla osób, które nie chcą, aby ich najbliższa rodzina dowiedziała się, jakie konkretnie leki przyjmują. Dzięki temu także odciąża się troszkę farmaceutów, którzy już i tak mają ręce pełne roboty. Oczywiście leki, które w ten sposób otrzymamy, pochodzą tylko i wyłącznie z legalnych źródeł. 

Dlaczego recepta online i konsultacje lekarskie online nie są dla pacjentów darmowe?

Znajdziemy tak naprawdę bardzo dużo stron, które nam oferują lekarskie konsultacje online całkowicie za darmo. Jednak pamiętajmy, że to są konsultacje anonimowe, a lekarz poza zaleceniem wybrania się do przychodni nie zrobi absolutni nic innego. 

Musimy powiedzieć to jasno i szczerze, że przychodnie online działają w taki sam sposób, co inne prywatne przychodnie. Zatrudniają u siebie lekarzy i płacą im za ich wiedzę oraz za czas. 

Czas, który poświęcają na zapoznanie się z formularzem medycznej konsultacji, czy też dodatkowy kontakt z pacjentem powinien być opłacony sprawiedliwie. Dlatego też w przychodniach internetowych płacimy jedynie za konsultację medyczną, a nie za wystawienie recepty. 

W porównaniu do wizyty typowej w przychodni prywatnej cena konsultacji online jest o wiele niższa. Przemawia to bardzo często za wyborem kontaktu z lekarzem online. Na pewno bardzo dużą zaletą w tym wyborze jest brak kolejek, jak i dostępność przez całą dobę. Musimy mieć to na uwadze. 

Przyzwyczailiśmy się już także przy pandemii, że wiele rzeczy w ogóle załatwiamy w sieci. Dzięki temu mamy więcej czasu. Chyba każdemu z nas go brakuje. Pracujemy dużo, a w domu także mamy wiele obowiązków. Aby to jakoś wszystko pogodzić, musimy czasu co nieco zaoszczędzić. Konsultacje lekarskie online są jednym ze sposobów, które na pewno bardzo sobie chwalimy. Jest to świetna opcja nie tylko dla osób zapracowanych, ale także dla osób starszych. 

Zobacz też: Czy karma wraca? Poznaj 14 praw karmy.

Czy karma wraca? Poznaj 14 praw karmy.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News