Jak wygląda muzyka, której słuchasz?

Kobieta malująca obraz, a obok sam obraz

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda muzyka? Jaki obraz pokazuje to, co słyszysz? Są na świecie ludzie, którzy widzą melodie i co więcej, potrafią ją opisać za pomocą kolorów i kształtów. Jedną z takich osób jest Melissa McCracken, która stworzyła serię obrazów w oparciu o utwory takich muzyków jak Prince, David Bowie czy Radiohead.

Melissa jest synestetką. Oznacza to, że bodźce pobudzające jeden z jej zmysłów pobudzają także inny. Dzięki temu artystka, słuchając muzyki, widzi ją za pomocą kolorów. Dla niej dźwięk C-dur jest biały, A-dur jasnoróżowy, a F-dur zielony. Melissa nie była świadoma swojej wyjątkowości do piętnastego roku życia. Była przekonana, że każdy odbiera dźwięki w ten sam sposób, co ona. Kiedy dowiedziała się jednak, że inni nie potrafią wyobrazić sobie barw czy tekstur melodii, postanowiła podzielić się swoimi wizjami ze światem. Zaczęła malować obrazy, które prezentują jej wizje dotyczące muzyki.

melaW swoim portfolio ma prace powstałe między innymi podczas słuchania „Imagine” Johna Lennona, „Lucky” Radiohead, „Life on Mars?” Davida Bowie’ego czy „Since I’ve been loving you” Led Zeppelin. Niezwykłym doświadczeniem jest słuchanie utworów w trakcie oglądania odpowiadającym im obrazów. Pejzaż „Life on Mars?” jest pełen ciepłych barw, załamanych chłodnym niebieskim, „Imagine” to bitwa ciemnych odcieni, które przechodzą w jaśniejsze i bardziej stonowane, a „Lucky” Radiohead to burza kolorów przepełniona czarnym, granatowym oraz czerwono-białym. Dzięki obrazom Melissy każdy z nas może zobaczyć muzykę oraz zrozumieć, jak synestetycy postrzegają świat.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


karma policeRadiohead – Karma Police

since i've been loving youLed Zeppelin – Since I’ve Been Loving You

c9b2220724ecf562d2ad20cd6c7a2aa1,641,0,0,0 Prince – Joy In Repetition

b430b2e5fcf74578ba245bc5d9dce3eb,641,0,0,0Dawid Bowie – Life on Mars?

01c2373552c4287fb75a2ae832449f63,641,0,0,0Radiohead – Lucky

ariheadAirhead – Callow

jonJohn Lennon – Imagine

gravity    John Mayer – Gravity

smahing Smashing Pumpkins – Tonight, Tonight

glass    Glass Animals – Flip

Tekst: Karol Sobczak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News