Jak poradzić sobie z prokrastynacją? Garść porad

Jak poradzić sobie z prokrastynacją?

Prokrastynacja dla wielu z nas jest problemem. Może dotyczyć praktycznie wszystkich dziedzin życia. Zjawisko to polega na nieustannym przekładaniu obowiązków na później, w efekcie czego nie możemy się z nich wywiązać niekiedy przez wiele dni. Czujemy się z tym coraz gorzej i wiemy, że trzeba coś zrobić, ale zupełnie nie możemy się za to zabrać.

Nie ma jednego idealnego sposobu na prokrastynację, ale polecam zapoznanie się z kilkoma propozycjami, które być może pomogą wam w zmotywowaniu się do działania.

Jak poradzić sobie z prokrastynacją? Pierwsze kroki

Nawet najbardziej skrupulatne i fachowe poradniki nie będą w stanie dostosować się do konkretnego przypadku i stuprocentowo jasno wyjaśnić, w jaki sposób powinniście działać, aby osiągnąć sukces i wykonać zaległe obowiązki. Wiele z nich mówi jednak o tym, żeby zacząć od drobnych kroczków. Kiedy bowiem weźmiemy na siebie zbyt dużo na raz, skutki mogą być zupełnie odwrotne od spodziewanych.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Warto na przykład wypisać sobie listę obowiązków na dany dzień, a po wykonaniu każdego z nich, nawet najdrobniejszego, zaznaczać, że dana czynność została wykonana. Może brzmieć to dziwnie, ale w praktyce każde kolejne odhaczenie jest doskonałą motywacją. Trzeba jednak wykonać ten pierwszy krok…

Usuń wszystkie rozpraszacze!

Powodów prokrastynacji może być mnóstwo. Bardzo często jednak niektóre czynniki jeszcze bardziej utrudniają nam wykonywanie obowiązków. Mowa tutaj o tak zwanych rozpraszaczach. W obecnych czasach najczęściej jest to podłączony do internetu smartfon, lecący w tle serial czy inne tego rodzaju elementy naszego otoczenia, które skutecznie powstrzymują nas przed ruszeniem do roboty.

Jak poradzić sobie z prokrastynacją?

Jeśli zatem wiemy, że danego dnia mamy do zrobienia kilka ważnych rzeczy, to nie warto wchodzić na social media czy wdawać się w gorące dyskusje z koleżankami. Na to przyjdzie czas po wykonaniu obowiązków. Na czas ich trwania warto wyłączyć dostęp do internetu, a sam telefon zanieść do innego pokoju lub w ogóle go wyłączyć. Podobnie z Netflixem – nie możemy pozwolić się na pokonanie serialom, kiedy na naszej drodze stoją ważne zadania!

Jak poradzić sobie z prokrastynacją? Zastosuj metodę kanapki!

Każdy z nas lubi sprawiać sobie przyjemność na różne sposoby. Warto wiedzieć, że w przypadku prokrastynacji również możemy zastosować metodę wynagradzania się za wykonanie poszczególnych zadań. Zasada kanapki jest bardzo prosta: najpierw robimy coś przyjemnego, potem wykonujemy przykry obowiązek, a na sam koniec wynagradzamy się za niego. W ten sposób mamy motywację do tego, żeby się zabrać za zaplanowane czynności.

man at work unhappy scaled Jak poradzić sobie z prokrastynacją? Garść porad

Warta uwagi jest także metoda pomodoro, która polega na tym, że przez pewien czas pracujemy, a później robimy sobie chwilę wolnego na drobne przyjemności, chociażby na przeglądanie social mediów. Za skuteczną taktykę uważa się pół godziny pracy oraz dziesięć minut wypoczynku, ale to zależy w stu procentach od naszych preferencji oraz potrzeb, jak również od specyfiki zadań, które przed nami stoją. Ważna jest tutaj umowa z samym sobą, która pozwoli na skuteczne zastosowanie powyższych metod.

Czy prokrastynacja oznacza lenistwo?

Często prokrastynacja utożsamiana jest z lenistwem. Oczywiście to zwykle może być powód tego, że nie chcemy wziąć się za określone zadania, ale czasami sprawa może wyglądać nieco poważniej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Każdy z nas zna siebie samego najlepiej, dlatego warto się obserwować w trakcie najgorszych i najbardziej przeszkadzających napadów prokrastynacji. Przyczyną takiego stanu może nie być bowiem jedynie lenistwo.

z24411177VDepresja wystepuje tez u nastolatkow Warto zwraca Jak poradzić sobie z prokrastynacją? Garść porad

Jeśli problem jest zbyt duży i naprawdę przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, to trzeba jak najszybciej coś z nim zrobić. Kiedy prokrastynacja dotyczy nawet najmniejszych, pozornie najmniej znaczących czynności, z pewnością godna polecenia będzie wizyta u specjalisty od zdrowia psychicznego. Dobry psychiatra lub psycholog jest obecnie na wagę złota i w sytuacji, w której ledwo dajemy sobie radę w codziennym życiu, z pewnością jest to kierunek obowiązkowy dla każdego z nas. Zarówno psychoterapia, jak i leczenie farmaceutyczne może w dużej mierze pomóc.

Zobacz także: 10 sposobów, jak zdobyć pieniądze będąc na studiach

10 sposobów, jak zdobyć pieniądze będąc na studiach

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News