Jak pokazują najnowsze badania, lenistwo może uratować życie

Kobieta leżąca w łóżku z kotem na plecach

Zbliża się koniec wakacji, co dla wielu z nas oznacza powrót do codziennych obowiązków jak praca, czy szkoła. Wiele z nas obiecuje sobie rozpoczęcie nowego sezonu z ambicją i ogromnym pokładem produktywności, ale czy warto się tak starać?

Według najnowszych badań lenistwo może być kluczem do wydłużenia życia… w pewien sposób. Według najnowszej publikacji z ostatniego tygodnia Journal of Proceedings of the Royal Society B: Biological Science, gatunki zwierząt o szybszym metabolizmie są bardziej narażone na wyginięcie niż ich bardziej zrelaksowani rówieśnicy. Zanim jednak zdecydujesz się na zawsze związać się ze swoim łóżkiem, badania zostały, póki co przeprowadzone jedynie na grupie mięczaków. Niemniej jednak Luke Strotz z Uniwersytetu w Kansas, mówi, że dane zebrane podczas badań można śmiało połączyć z innymi organizmami morskimi.

Czytaj również: Picie alkoholu sprawia, że jesteśmy inteligentniejsi?

Mężczyzna siedzący na fotelu z puszką piwa, obsypany chipsami

Aby jednak lepiej zrozumieć ten fenomen, naukowcy zapowiadają badania na innych grupach zwierząt. Być może na dłuższą metę najlepszą strategią ewolucyjną dla zwierząt będzie łagodność i powolność – im niższa stopa metabolizmu, tym bardziej prawdopodobne, że gatunek, do którego przynależy, przetrwa. Zamiast przetrwania najsilniejszych, może lepszą metaforą historii życia jest przetrwanie leniwego lub przynajmniej przetrwanie ospałego – dodaje profesor ekologii i biologii ewolucyjnej Bruce Lieberman.

Tekst: Natalia Joanna Bajor

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News