Jak kształtują się zarobki artystów w 2021 roku?

zarobki artystów

Artyści to bardzo szeroka profesja, która obejmuje muzyków, pisarzy, aktorów oraz szereg innych osób zarabiających na życie dzięki tworzeniu dzieł z zakresu kultury i sztuki. W związku z różnorodnością aktywności i zajęć, w jakich uczestniczą artyści, niesamowicie ciężko jest precyzyjnie oszacować, w jaki sposób kształtują się ogólne zarobki artystów. Jedno jest jednak pewne – pandemia koronawirusa ogromnie wpłynęła na branżę kulturalną i artystyczną, niejako odcinając tysiące osób od źródła utrzymania. Jak sytuacja wygląda w 2021 roku?

Jak kształtują się zarobki artystów w 2021 roku?

Zarobki artystów od wielu lat są wielką niewiadomą. Amplituda wynagrodzeń w tej branży jest ogromna – można z powodzeniem stwierdzić, że największa w porównaniu do wszystkich innych branż. Czym to zróżnicowanie w zarobkowaniu jest spowodowane? Na pewno bardzo szerokim spektrum aktywności, różnymi dziedzinami sztuki i kultury, ale też marką, jaką reprezentuje dany artysta.

Artystą jest pisarz, który przez rok tworzył powieść, za którą otrzymuje prowizję w postaci 2% od sprzedanego egzemplarza. Artystą jest również muzyk, który wydaje płyty i koncertując, wypełnia stadiony lub hale, zarabiając przy tym około 30 tysięcy złotych miesięcznie. Artystą jest również członek orkiestry filharmonii, który podejmuje współpracę w ramach umowy o pracę. Ze względu na różnorodność artystów, ich form zatrudnienia, sposobu zarobku na życie, nie sposób ustalić średniego wynagrodzenia artysty w 2021 roku. Szukając konkretnej profesji artystycznej, możemy sprawdzić, jak klarują się jej średnie zarobki na https://www.aplikuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Czy pandemia koronawirusa ma duży wpływ na strukturę zarobków artystów?

Choć artyści różnią się między sobą sposobem działania, dziedziną pracy oraz wynagrodzeniem, z pewnością znajdziemy jeden wspólny element. Jest nim kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Wraz z końcem I kwartału 2020 roku, rząd w ramach obostrzeń zdecydował się na zamknięcie wielu instytucji kulturalnych, zakazał organizacji wydarzeń artystycznych takich jak koncerty czy spektakle teatralne. Obostrzenia dotknęły również branżę filmową, która z powodu zamknięcia kin nie mogła w swobodny sposób prezentować nowych premier.

Wydarzenia, którymi świadkami jesteśmy do dziś, sprawiły, że wielu artystów straciło źródło zarobkowania. W wielu przypadkach artyści nie posiadają wzorem innych branż stałych umów z pracodawcą. Brak popytu na usługi kulturalne w bezpośredni sposób wpłynął na drastyczne zmniejszenie lub utratę ich źródła dochodu.

Forma zatrudnienia artystów – umowa o pracę, umowa cywilnoprawna czy działalność?

Jak wcześniej wspomniano, forma zatrudnienia artystów nie jest tak unormowana, jak w przypadku innych branż. Artyści współpracują często na zasadzie kontraktów, umów o tantiemy lub gaże. Wielu artystów dywersyfikuje źródła zarobków, zatrudniając się w kilku instytucjach kulturalnych w ramach umów cywilnoprawnych. Tego typu forma zatrudnienia pozwala na dużą elastyczność artysty, a w dobrych czasach pozwala na generowanie satysfakcjonujących dochodów. Jednak bazując na poprzednim i obecnym roku, można stwierdzić, że brak stabilności zawodu artysty ma też duże wady.

Rzadziej spotykani są artyści, którzy świadczą swoją aktywność wobec pracodawcy w ramach umowy o pracę. Są to z reguły aktorzy i członkowie orkiestr i zespołów, którzy pracują dla jednej instytucji jak teatr, opera bądź filharmonia. W tym przypadku, pomimo pandemii, artyści otrzymują swoje wynagrodzenie.  

Jakie są perspektywy wzrostu zarobków artystów w następnych latach?

To, w jaki sposób kształtować się będą perspektywy zarobków artystów w następnych latach, zależy w głównej mierze od sytuacji epidemiologicznej w Polsce, i idących z nią obostrzeń rządowych. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, będziemy mogli śmiało mówić o prawdziwym kryzysie. Dlatego też osoby, które dopiero poszukują swojej ścieżki zawodowej, mogą sprawdzić, w jakich branżach warto szukać pracy w 2021 roku.

Jeśli natomiast wszystko wróci do normy dobrze znanej nam sprzed 2 lat, społeczeństwo głodne kultury z pewnością częściej będzie korzystać z owoców pracy artystów, zapewniając im popyt na usługi i poprawiając ich sytuację zarobkową.

 

Zobacz też: Kariera. Pracuj z nami w HIRO

Kariera

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News