Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Wybory parlamentarne już za chwile. Czy wiecie, jak głosować poza miejscem zameldowania? To wcale nie jest takie trudne. Podpowiadamy.

Jeśli nie masz możliwości głosowania w swoim miejscu zameldowania,  należy złożyć specjalny wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. To pozwoli ci na zagłosowanie w dowolnym lokalu wyborczym. Tutaj trzeba wystosować maila, faks lub złożyć pisemny wniosek do urzędu gminy, w którym jest się wpisanym do rejestru wyborców. Zaświadczenie otrzymuje się osobiście lub ktoś musi je odebrać. Na to ma się czas do 23.10.

Jeśli jednak wiesz, gdzie chcesz zagłosować, wystarczy wydrukować podanie, wypełnić je i złożyć w ratuszu dzielnicy, w której się np. mieszka. Podanie takie można znaleźć na stronie urzędu miasta, w Warszawie tutaj. Składanie do 20.10.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Gdy już raz głosowałeś w danym miejscu, warto sprawdzić, czy do spisu wyborców dopisywałeś się jednorazowo, czy na stałe. Żeby było na stałe, należy do urzędu dostarczyć PIT oraz umowę najmu. Do 20.10.

Za granicą głosuje się korespondencyjnie lub w konsulacie (uprzednio należy się zarejestrować, podać PESEL i mieć przy sobie ważny paszport lub dowód). Rejestracja do 22.10.

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News