Jak dbać o włosy latem? Poradnik dla każdego rodzaju włosów

jak dbać o włosy latem

Zbliża się lato, a co za tym idzie, czas wakacyjnych wyjazdów. Wiele z nas planuje wylegiwać się na słońcu czy zwiedzać egzotyczne kraje, jednak należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Nie chodzi tylko o ochronę skóry, ale również włosów, które… cóż, nie są niezniszczalne.

Dowiedz się, jak dbać o włosy latem, kiedy słońce miło grzeje, ale bywa czasami bezlitosne.

Jak słońce działa na włosy?

Kiedy świeci słońce, wielu z nas aż chce się żyć. Przeciwne odczucia miewają jednak nasze włosy, które są bardziej wrażliwe, niż moglibyśmy przypuszczać. Promienie słoneczne negatywnie wpływają na ich kondycję.

Najbardziej kluczowe jest tu promieniowanie UV. Jeśli nasze włosy są wystawione na ich działanie, możemy spodziewać się szeregu nieprzyjemnych efektów. Włosy nieustannie atakowane przez słońce stają się słabe i łamliwe. Promienie UV sprawiają również, że zaczynają płowieć; niszczą między innymi główny budulec włosa, czyli białko.

W związku z tym lato jest porą roku, w której dbanie o włosy jest szczególne zalecane. Dotyczy to zwłaszcza długowłosych kobiet i mężczyzn, którym zależy na ich odpowiedniej kondycji i zdrowym wyglądzie.

Jak dbać o włosy latem?

Aby zachować odpowiednią kondycję włosów, warto stosować się do kilku zaleceń, dzięki którym możemy nieco zbuntować się przeciwko szkodliwemu działaniu promieni słonecznych.

1. Nakrycia głowy

To chyba najprostszy podpunkt w tym poradniku. Niezależnie od tego, czy posiadasz kapelusz czy czapkę z daszkiem, kiedy jesteś wystawiona lub wystawiony na nieustanne działanie słońca, powinieneś je założyć. Mowa również o wszelkich chustach, szczególnie docenianych przez kobiety dbające o swój styl i elegancję.

2. Olejki do włosów

Odpowiednie olejowanie to klucz do sukcesu w walce ze słońcem. To dobry sposób na pielęgnację włosów, gdyż dobrze dobrany olejek przyspieszy ich regenerację, ochroni przed promieniowaniem i pozwoli złagodzić skórę głowy. Wpływa również na szybszy wzrost włosów, dlatego jeśli zastanawiasz się jak dbać o włosy latem, przed wakacjami warto zaopatrzyć się w dobrej jakości olejek.

3. Filtr UV

Skoro negatywnie na włosy działa wspomniane promieniowanie UV, to sensownym i logicznym rozwiązaniem jest stosowanie produktów, które zawierają filtr UV. Mowa między innymi o specjalnych mgiełkach czy odżywkach, dzięki którym włosy nie będą łamliwe, przestaną wypadać pod wpływem słońca i nie zmienią swojego koloru.

4. Nie susz włosów na słońcu…

Jeśli wychodzisz z mokrymi włosami na słońce, oczywiście możesz liczyć na ich szybkie wysuszenie. Problem polega jednak na tym, że suszenie włosów na słońcu jest niebywale szkodliwe, gdyż ich kondycja może ulec znacznemu pogorszeniu. W efekcie będą suche, wypadające i stworzą na głowie coś, co może przypominać do złudzenia koronę baobabu czy pustynny krzak.

5. …ale też unikaj suszarek

Podobnie sprawa wygląda z suszarkami. Latem jest już wystarczająco ciepło, a kolejna fala gorąca może uszkodzić włosy. Dlatego na wakacjach najlepiej dać wyschnąć włosom, nie wystawiając ich ani na działanie promieni słonecznych, ani suszarek czy lokówek.

6. Odpowiedni szampon do włosów

Aby włosy były odpowiednio odżywione, należy postawić na świadomą pielęgnację włosów i skóry głowy. Dużym krokiem jest między innymi dobranie naturalnego szamponu o dobrym składzie. Warto upewnić się, że nie zawiera substancji mogących negatywnie wpływać na przetłuszczanie skóry głowy. Dobrym pomysłem jest postawienie na szampon o stuprocentowo naturalnym składzie. Efekty będą zauważalne po krótkim czasie.

7. Nie farbuj włosów

Farbowanie włosów znacznie osłabia ich strukturę. Co z tego, że będziesz wyglądać w swoim mniemaniu lepiej lub oryginalniej, skoro na Twojej głowie zaczną kształtować się bliżej nieokreślone kołtuny? Farbowanie ponadto sprawia, że włosy stają się bardziej wrażliwe na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, dlatego warto zrezygnować z koloryzacji – przynajmniej latem.

8. Odpowiednia dieta

Nie jest tajemnicą, że dobra dieta wpływa pozytywnie na wiele czynników, między innymi zdrowie włosów, ale też paznokci czy cery. Dlatego, szczególnie latem, warto zadbać o spożywanie zbilansowanych potraw, picie dużej ilości wody, unikanie regularnego spożywania alkoholu i podjęcie – nawet lekkiego – wysiłku fizycznego.

Zobacz także: Najlepsze sposoby na relaks

Najlepsze sposoby na relaks – jak zwalczyć stres i napięcie?

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News