Intymny dziennik wideo Zdzisława Beksińskiego. Co wiemy o filmie „Z wnętrza”?

Mężczyzna z kamerą w ręku

Już niedługo w kinie Iluzjon odbędzie się premiera filmu w całości stworzonego z materiałów zrealizowanych przez Zdzisława Beksińskiego i jego najbliższych.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Jego surrealistyczne, wizyjne malarstwo, po dziś dzień budzi szerokie zainteresowanie odbiorców i pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. W latach 1987-1997 Beksiński dokumentował kamerą wideo życie rodzinne i proces powstawania swoich obrazów.

Film Z wnętrza w całości składa się z materiałów zrealizowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. Ten wyjątkowy, intymny dziennik, jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji. Twórcy filmu, Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan i Krystian Kamiński, starają się pozostać obiektywnymi kronikarzami około 300 godzin materiału wideo, jaki pozostawił po sobie Beksiński. Film ten jest swoistą ostatnią pracą mistrza, ostatnią próbą zmierzenia się z nieubłaganie upływającym czasem.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Poznajemy tu życie prywatne Beksińskich z pierwszej ręki. Kręcili wszyscy troje i robili to intuicyjnie, bezkompromisowo, również w chwilach, które raczej wypadałoby zachować dla siebie, nie zaś dla potomnych. Śmierć nestorki rodu, burzliwe i momentami rozpaczliwe negocjacje z marszandem Piotrem Dmochowskim czy rodzinne niesnaski. Kamera nie przeszkadzała Beksińskim w najtrudniejszych nawet chwilach – tak o filmie pisze Karol Owczarek.

Premiera filmu odbędzie się w poniedziałek, 30 września o godz. 20.00 w kinie Iluzjon. Bilety do nabycia w kasie kina. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News