Instagram usunął filtr pro-choice. Powodem są pigułki wczesnoporonne

Odkąd na Instagramie pojawiła się możliwość dodawania własnych filtrów na story, ich liczba i poziom kreatywności z każdym dniem rośnie. Jednak nie każdy zdobywa uznanie aplikacji.

Tak się stało z filtrem pro-choice, który został zaprojektowany, by wspierać kobiety w walce o bezpłatny dostęp do tabletek wczesnoporonnych. Filtr po uruchomieniu nakładał na głowę użytkownika koronę, podobną do tej ze Statuy Wolności, z tą różnicą, że korona wykonana była ze wspomnianych tabletek. Gdy osoba korzystająca z filtra otwierała usta, pojawiał się napis – uwolnić pigułki aborcyjne.

Twórczynią kontrowersyjnego filtru jest Chloe Karayiannis, a nakładka powstała we współpracy z organizacją Women on Waves. Filtr pojawił się na Instagramie wczoraj, w ramach uczczenia rozpoczęcia rozprawy w Sądzie Najwyższym w sprawie przyszłości dostępu do aborcji w Stanach Zjednoczonych.

Instagram nie zatwierdził filtra, argumentując, że jego efekt nie jest odpowiedni dla ogólnej bazy użytkowników (13+), a ponadto, platforma nie promuje produktów farmaceutycznych. W sprawie wypowiedziała się organizacja Women on Waves, stwierdzając, że zbanowanie filtra przez Instagram jest równorzędne z naruszeniem prawa do wolności słowa.

View this post on Instagram

Instagram censors face-filter Lady Liberty Abortion Pills artivism campaign! . This lady liberty crown was digitalised in a collaboration between women on web and myself to give people a room to open their mouth visually and liberate abortion pills and raise awareness of upcoming Supreme Court case on March 4th in the US. This crown fits us all ! . . Press release women on waves & Link in bio . . Face filter designer @3d.gd . . @nuda.vita @munichjewelleryweek @abortionpil @prochoiceamerica @plannedparenthood . . #liberateabortionpills #abortionpil #internationalwomensday #IWD2020 #EachforEqual #mybodymychoice #prochoice #shedecides #trustwomen #womenonweb #womenonwaves #rebeccagomperts #abortion #safeabortion #medicalabortion #ladyliberty #statueofliberty #freedom #evavankempenartjewellery #chloekarayiannis  #MyRightMyDecision #nudavita #munichjewelleryweek #artjewellery #contemporaryjewellery #jewelry #roevswade #reprorights #reproductivejustice #junemedical

A post shared by Eva Van Kempen (@evavankempenartjewellery) on

Komentarze
Podaj dalej

Zapisz się do Newslettera