Instagram usunął filtr pro-choice. Powodem są pigułki wczesnoporonne

Odkąd na Instagramie pojawiła się możliwość dodawania własnych filtrów na story, ich liczba i poziom kreatywności z każdym dniem rośnie. Jednak nie każdy zdobywa uznanie aplikacji.

Tak się stało z filtrem pro-choice, który został zaprojektowany, by wspierać kobiety w walce o bezpłatny dostęp do tabletek wczesnoporonnych. Filtr po uruchomieniu nakładał na głowę użytkownika koronę, podobną do tej ze Statuy Wolności, z tą różnicą, że korona wykonana była ze wspomnianych tabletek. Gdy osoba korzystająca z filtra otwierała usta, pojawiał się napis – uwolnić pigułki aborcyjne.

Twórczynią kontrowersyjnego filtru jest Chloe Karayiannis, a nakładka powstała we współpracy z organizacją Women on Waves. Filtr pojawił się na Instagramie wczoraj, w ramach uczczenia rozpoczęcia rozprawy w Sądzie Najwyższym w sprawie przyszłości dostępu do aborcji w Stanach Zjednoczonych.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Instagram nie zatwierdził filtra, argumentując, że jego efekt nie jest odpowiedni dla ogólnej bazy użytkowników (13+), a ponadto, platforma nie promuje produktów farmaceutycznych. W sprawie wypowiedziała się organizacja Women on Waves, stwierdzając, że zbanowanie filtra przez Instagram jest równorzędne z naruszeniem prawa do wolności słowa.

https://www.instagram.com/p/B9FhYLRJ1bQ/

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News