Categories: artwydarzenia

Ikona berlińskiego podziemia: wystawa Svena Marquardta w Smolnej

Warszawskiego klubu Smolna nikomu chyba już nie trzeba przedstawiać. Jednak Smolna to nie tylko przestrzeń klubowa, ale również miejsce do wymiany poglądów, zdań, opinii, a przede wszystkim nauki i poznawania świata.

W tym przypadku jest to poznanie świata oczami niemieckiego artysty, fotografa i ikony berlińskiego podziemia – Svena Marquardta, który przyjedzie do Warszawy z wystawą fotografii, zatytułowaną Rooms, ukazującą ludzkie emocje, strachy i pragnienia z klubowym światem w tle. Wystawę będzie można oglądać w klubie Smolna od 4 do 9 września!

Urodzony w 1962 roku w Berlinie Wschodnim Sven Marquardt od połowy lat osiemdziesiątych był istotną postacią środowiska punkowców i artystycznej Nowej Fali powstałej w słynnej dzielnicy Prenzlauer Berg.

Z upadkiem Muru Berlińskiego Sven Marquardt zawiesił swoją artystyczną karierę i skupił się na rozwijającej się scenie elektronicznej w nowo zjednoczonym mieście. Od 2007 r. jest głęboko zaangażowany w wizualną stronę wytwórni Ostgut Ton. W 2010 r. wydał książkę Przeszłość przyszłość, a w następnych latach Zbawiciel i Skryta dzikość. W 2014 r. opublikował autobiografię Noc jest życiem (w Polsce opublikowana w 2016 r. przez wydawnictwo Fundacja Kultural Kolektiv).

Dzisiaj Marquardt jest uważany za jedynego artystę ze wschodniego Berlina, którego twórczość nawiązuje do wizualnych tradycji Arno Fischer i Sibylle Bergemann. Równocześnie artysta jest głęboko zaangażowany w fotografię mody. To połączenie zaowocowało z jednej strony współpracą z największymi markami jak HUGO BOSS czy Levi’s, a z drugiej strony z Instytutem Goethego.

Każde zdjęcie Svena Marquardta jest jak zapowiedź nadejścia jesieni – kiedyś trafnie zauważył Christoph Tannert, dyrektor artystyczny berlińskiego Künstlerhaus Bethanien.

Twórczość Marquardta łączy surową formę i czystość obrazu z posępną nietrwałością, zachwyca połączeniem lekkości, surowości i dramatycznej sztuki monochromatycznego kontrastu, o czym przekonacie się po wizycie na Smolnej.

Ale to nie koniec. W ramach wydarzenia, obejrzeć będziecie mogli także wystawę towarzyszącą: Lokomotywą do Blue Velvet. Historia polskiego clubbingu.

Zaproszeni przez Smolną goście specjalni (m.in Gerhard Derksen) opowiadać będą o początkach sceny techno w Polsce: genezie, pierwszych rejwach, o problemach i wyzwaniach lat 90 i pionierach gatunku. Prezentowane będą również archiwalne zdjęcia i wideo z legendarnych imprez w tytułowej Lokomotywie i Blue Velvet, a także Rhisome czy FIltrów.

Lokomotywą do Blue Velvet to próba stworzenia pomostu między przeszłością, a współczesnością, ażeby ze spokojem i nadzieją patrzeć na dalszy rozwój polskiej sceny klubowej, która – bez krzty przesady przeżywa swój złoty czas. To próba stworzenia płaszczyzny do wymiany zdań dla weteranów i zasłużonych postaci z kraju oraz młodej fali z ogromną determinacją do stworzenia polskiej sceny muzycznej na miarę oczekiwań wszystkich. Pomyślny finał tego projektu zależy przede wszystkim od Was i tego czy aktywnie zaangażujecie się we wspólne budowanie lepszego jutra.

Wystawa Svena wraz z wystawą towarzyszącą będzie dostępna od 4 do 9 września. Cena biletu: 10 PLN. Więcej szczegółów znajdziecie bezpośrednio TUTAJ.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

3 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

3 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

4 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

4 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

5 dni ago