trendy

Macintosh Steve’a Jobsa na aukcji

Komputer, którego używał sam Steve Jobs pojawi się na aukcji w Nowym Jorku. Pracował na nim człowiek, który wywarł tak ogromny wpływ na życie każdego z nas. Gość, dzięki któremu powstało urządzenie, na którym czytasz ten tekst pracował dokładnie na tym komputerze i są na nim jego pliki…

Za niewielką kwotę (cena wywoławcza 200k USD) będziecie mogli nabyć relikt nie tylko technologii ale i stylu życia. Przed przekształceniem Apple w giganta technologicznego, którym jest dzisiaj, Steve Jobs poświęcił się wynalazkom, który wspierają efektywny styl życia i ustawił poprzeczkę designu na najwyższym poziomie. Jednym z komputerów, na którym pracował w NeXT pod koniec lat 80 nieżyjący już przedsiębiorca i projektant przemysłowy, był Macintosh SE. Teraz ten egzemplarz pojawił się na aukcji domu aukcyjnego Bonhams.

Pierwotnie sprzęt był stworzony dla jego asystenta na początku 1987 roku. Na dysku twardym znalezionym w tej starej maszynie są zapisy stworzone podczas pracy Jobsa w NeXT. Są tam informacje takie jak jego cotygodniowe zadania, informacje o rekrutacji, plany podróży, prywatny wizytownik, a nawet informacja o nieodbytym spotkaniu z (wtedy) księciem Karolem.

Dysk twardy o pojemności… 20MB 😂

Komputer składa się z wewnętrznego dysku twardego 20MB (taką ilość danych dzisiaj możesz na upartego przesłać mailem), klawiatury, myszy i dodatkowego zapasowego dysku twardego. System InterMail jest zarejestrowany pod nazwą „Lisa”, a Microsoft Word został zarejestrowany w 1992 roku pod nazwą „Lisa/Life”, co wskazuje, że jego córka Lisa Brennan-Jobs używała go podczas wizyt w biurze.

Na podstawie danych z rejestru wydaje się, że Jobs ostatnio używał tego komputera do projektu marketingowego w 1994 roku. W tym samym roku zaoferował go obecnemu właścicielowi, twierdząc, że jego wartość będzie z czasem rosła.

Ile kosztuje komputer Steve’a Jobsa?

Nowojorski oddział domu aukcyjnego Bonhams wystawił urządzenie na aukcję z ceną wywoławczą w wysokości 200 000 USD. Termin aukcji wyznaczono na 25 października. Macintosh SE jest szacowany na 200 000, ale zapewne cena, którą zapłaci nabywca będzie dużo wyższa o czym świadczą wcześniejsze rekordy podobnych aukcji. Składajcie oferty lub zobaczcie podobne eksponaty w muzeum applemuzeumpolska.pl

Opis Macintosha, na którym pracował Steve Jobs

Komputer Macintosh używany przez Steve’a Jobsa, to niepowtarzalna okazja do posiadania intymnego historycznego reliktu jednego z największych innowatorów naszych czasów. c i jest prezentowany na aukcji historii nauki i technologii Bonhams’a 25 października w Nowym Jorku. Komputer był używany przez Jobsa podczas pracy w NeXT, firmie, którą założył po odejściu z Apple w 1985 roku – oraz firmie, którą Apple kupił w 1997 roku. Komputer był instalowany w jego biurze w latach 1988-1994 – niektóre z kluczowych lat w rozwój. Kiedy wrócił do Apple w 1997 roku, był mądrzejszy o to doświadczenie i jak powiedział kiedyś kolega Kevin Compton, był „nowym Stevem w swoim zrozumieniu, jak wzmocnić dużą firmę w realizacji jego wizji”.

Chociaż różne poufne i inne dane zostały usunięte z tego komputera, gdy został wycofany z użytku, dysk twardy zapewnia wgląd w Jobsa i jego pracę w NeXT i Pixar w tym kluczowym okresie. System został pierwotnie skonfigurowany przez jego asystenta, który pracował nad nim od 1986 do 1990 roku. Komputer pokazuje cotygodniowe zadania, podróże, a nawet nieodebrane spotkanie z królem Karolem III (wtedy Karolem, księciem Walii). Jobs nadal używał urządzenia, ponieważ przechowywał jego osobisty rolodex, a między 1990 a 1993 rokiem istnieją również dowody na to, że córka Jobsa, Lisa Brennan-Jobs, używała go podczas wizyt w biurze, ponieważ system pocztowy i Microsoft Word są zarejestrowane pod jej nazwiskiem . Był ostatnio używany do projektu marketingowego, który Jobs nadzorował w 1994 roku, a następnie został przekazany obecnemu właścicielowi w tym samym roku,

Dodatkowo sprzedaż będzie zawierała dokumenty związane z Pracami, w tym wizytówki z jego czasów w firmie Pixar, szacowane na 2000–3000 USD, oraz podpisany przegląd wyników firmy szacowany na 6000–8000 USD.

Ciekawostka. Przed wydaniem iPhone 12 wszyscy się zastanawiali czy Apple wróci do kanciastego designu… Pisaliśmy o tym tutaj: Czy Apple wróci do designu iPhone’a 4 z okazji jego 10-lecia w przyszłym roku?

Zobacz też: iPhone 14 – kamera, satelitarny SOS, kolory i …notch

Komentarze
5/5 - (1 vote)
kris

Recent Posts

Trampki męskie w eleganckiej odsłonie – stylizacje

Trampki męskie to uniwersalny dodatek, którego nie powinno zabraknąć w żadnej szafie. Jak się okazuje,…

1 dzień ago

Strefa czystego transportu w Warszawie od lipca 2024

Masz auto z 2005 roku albo starsze? Od lipca 2024 nie wjedziesz nim do centrum…

3 dni ago

Soccer Mommy śpiewa w grze The Sims 4: Licealne lata

The Sims to wyjątkowa gra pod kątem muzycznym, ponieważ na przestrzeni lat coraz więcej artystów…

4 dni ago

Chora na siebie – czarna komedia [Zapowiedź]

Zapowiada się przezabawna komedia o świecie, w którym wszyscy walczą o popularność. Tu nie chodzi…

4 dni ago

Czy filmy lepsze od książek istnieją? 7 przykładów

Czy filmy lepsze od książek istnieją? – to pytanie, które zazwyczaj zanika pod wpływem licznych…

5 dni ago

Niebezpieczni dżentelmeni. Witkacy i nic więcej? [recenzja]

Pierwsze zapowiedzi filmu Niebezpieczni dżentelmeni były naprawdę intrygujące. Zagadka kryminalna z (przyszłymi) tuzami polskiej nauki…

1 tydzień ago