Hołd kosmicznym odkrywcom

18 marca to z pozoru zupełnie zwyczajna data. Niewielu z nas wie jednak o tym, że właśnie tego dnia, równo pięćdziesiąt lat temu dokonało się jedno z najważniejszych przełomów w historii podboju kosmosu, a mianowicie pierwszy spacer w przestrzeni pozaziemskiej.

Kto był na tyle szalony by się tego podjąć? Aleksiej Leonow, radziecki kosmonauta, który tego pamiętnego dnia liczył sobie zaledwie 30 lat. Leonow zapowiadał się na przeciętnego, porządnego obywatela ZSRR. Jednak pasja i przypadek zawiodły go na skraj ludzkiego poznania. Sam przyznaje, że z tego emocjonującego wydarzenia nie pamięta zbyt wiele.

aleksey-leonov-2015

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


„Niczego nie zapamiętałem tak dobrze, jak dźwięku – tej nadzwyczajnej ciszy. Możesz usłyszeć swoje bicie serca i oddech. Nic innego może lepiej reprezentować tego, jak brzmi człowiek w samym środku tej otchłani.”

Oprócz odgłosów na zawsze w pamięci pozostanie mu spektakularny widok, który my, nie-kosmonauci, możemy podziwiać tylko za pomocą GoogleMaps.

„Zamykam oczy i widzę całe Morze Czarne, półwysep Krymski. To nie jest mapa, to właśnie zobaczyłem. Mogę wziąć ołówek w tej chwili i narysować to, bo zapamiętam [ten widok] do końca swojego życia.”

alexey-leonov-first-spacewalk-spacesuit

Wycieczka w kosmos Leonowa nie trwała zbyt długo, bo nieco ponad 12 minut. Przetarł on szlak dla wszystkich późniejszych misji i umożliwił między innymi naprawę uszkodzonego teleskopu Hubble’a czy budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Mimo iż wtedy był to duży cios dla amerykanów (Aleksiej Leonow uprzedził Edwarda White’a o niecałe 3 miesiące), dziś ten dzień stanowi dla wszystkich powód do celebracji. Być może dzięki osiągnięciu Rosjanina kiedyś będziemy mogli zasiedlić inne planety, a może nawet galaktyki.

Bez zbędnego patosu, po prostu dziękujemy!

A oto kilka innych kamieni milowych w historii ludzi w białych kombinezonach:

1. Pierwszy swobodny spacer kosmiczny
7 Luty, 1984
Podczas misji wehikułu Challenger STS-41B astronauta Bruce McCandless II po raz pierwszy odłączył się od pępowiny łączącej go z Challenger’em. Operując jedynie specjalnym plecakiem przeleciał całe 100 metrów – tak daleko nie był wtedy jeszcze nikt.

bezsznurka

2. Naprawa teleskopu Hubble’a
5-9 Grudzień 1993
Po zbyt rychłym wysłaniu w przestrzeń kosmiczną teleskopu Hubble’a okazało się, że kilka części wymaga naprawy. 4 astronautów w ciągu pięciu kolejnych dni odbyło 5 spacerów, w celu naprawy horrendalnie drogiej aparatury. Na szczęście wszystko przebiegło zgodnie z planem, a teleskop będzie służył ludzkości nawet do 2020 roku.

hubble

3. Budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
7 Grudzień 1998
Misja Endeavour STS-88 miała na celu połączenie pierwszych dwóch części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kosmonauci Jerry Ross i Jum Newman podłączyli wtedy amerykański Unity do rosyjskiego Zarya. Do dnia dzisiejszego w orbicie Stacji odbyło się już 187 spacerów.

stacja

4. Najdłuższy spacer kosmiczny
11 Marzec 2001
Susan J. Helms i James S. Voss utrzymują tytuł astronautów najdłużej przebywających w otwartej przestrzeni kosmicznej (Discovery STS-102). A jest się czym pochwalić – ci ludzie spędzili tam aż 8 godzin i 56 minut.

najdluzszy

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News