Historia pewnego romansu i jednej piosenki Arctic Monkeys

Grupa chłopaków idąca ulicą

Myślę, że każdego z nas przycisnęła do ściany ta myśl. Było lepiej. Młodość była taka piękna i taka beztroska. Starość zabije nas wszystkim. Zabije słodkim wspomnieniem tego, co minęło bezpowrotnie. Jak zwykle w punkt Turner!

Zastanawiałeś się kiedyś, co łączy utwór Fluroescent Adolescent, Matthew Followilla, czyli gitarzystę Kings of Leon oraz Alexa Turnera? To już spieszę z odpowiedzią. Mianownikiem w takich kombinacjach może być tylko jedno — kobieta. A dokładniej niejaka Johanna Bennett. Czas jednak zabawić się w zjawisko magicznej retrospekcji.

original Historia pewnego romansu i jednej piosenki Arctic Monkeys

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Luty 2006. Gdzieś w deszczowej Anglii

Niejaki Turner poznaje pierwszą wielka miłość swojego życia – Joannę Bennett. On ma już swoje miejsce w rock’n’rolowym świecie. Ona studiowała psychologię i działała we formacji Totalizer, gdzie była wokalistką. Alex z arktycznymi tworzy materiał na druga płytę. Historia zresztą jakich wiele. Wielkie kariery, to także wielkie porażki. Wielkie sukcesy zawodowe, to w dużej mierze wielkie poświecenia życia prywatnego.

Jednak z tego właśnie okresu i tej około rocznej relacji, zrodził się właśnie jedne z najważniejszych utworów AM — Fluorescent Adolescent. Będąc gdzieś na wakacjach, w okolicach Morza Śródziemnego Alex i Johanna stworzyli właśnie razem tekst tej piosenki. Co samo w sobie brzmi bardzo seksownie, nawet jeżeli relacja ta nie dotrwała nawet do kolejnego lata.

alex gif Historia pewnego romansu i jednej piosenki Arctic Monkeys

Byliśmy na wakacjach — wspomina Johanna. — Alex zapytał, jak podoba mi się wers, który właśnie napisał. I to był punkt wyjścia. Dopisywaliśmy potem na zmianę linijka po linijce. I zrobiła się z tego piosenka!

Sam utwór to opis smutnego życia starszego człowieka

Myślę, że każdego z nas przycisnęła do ściany ta myśl. Było lepiej. Młodość była taka piękna i taka beztroska. Starość zabije nas wszystkim. Zabije słodkim wspomnieniem tego, co minęło bezpowrotnie. Jak zwykle w punkt Turner!

Zwykle dostawałaś to w kabaretkach
Teraz dostajesz to tylko w swojej nocnej koszuli
Odrzuciłaś nieprzyzwoite noce na rzecz uprzejmości
Wylądowałaś w bardzo pospolitym kryzysie
Wszystko uporządkowane w czarnej dziurze
Nic nie jest jednak tak piękne, jak przeszłość
Krwawej Mary brakuje Tabasco
Pamiętasz, kiedy byłaś gówniarą?
(fragment Fluorescent Adolescent AM)

Z biografii AM dowiedzieć się można, że także słynne 505 zespołu z Sheffield to utwór, który napisał Turner w taksówce, jadąc na spotkanie z Johanną. O ironio, utwór traktuje o tym, że trudno być w związku, gdy po prostu… nie ma czasu by, spędzać go razem.

alex johanna Historia pewnego romansu i jednej piosenki Arctic Monkeys

I tak tez się stało

Już w styczniu kolejnego roku, związek Turnera i Bennett przeszedł do historii. Utwór stał się wielkim hitem jak cała płyta Favourite Worst Ngihtmare, wydana dokładnie w kwietniu 2007. A historię tej miłości (jak wyczytać można w ostatnim zdaniu czwartego rozdziału książki o AM, szalenie ciekawie nazwanego Historia pewnego romansu), wyśpiewał Turner na debiutanckiej płycie The Last Shadow Puppets 🙂

Tak oto przeszło TO do cudnej historii rock’n’rollowego kanonu, który kocha takie wspomnienia. Każde z tych dwojga poszło swoją drogą. A panna Bennett od wielu lat jest właśnie żoną gitarzysty Kings of Leon. Tajemnice rozwiązano.

matthew followill johanna bennett Historia pewnego romansu i jednej piosenki Arctic Monkeys

Niektóre romanse, nawet te bardzo krótkie mogą być szalenie inspirujące. I twórcze! Jeżeli myślisz inaczej — przesłuchaj drugiej płyty AM. Ja właśnie swoją wyciągnę swój egzemplarz z półki i rozpocznę nią jesień 2018.

P.S. Myślę, że cała zima 2018 może brzmieć jak Arktyczne Małpy.

Tekst: Marta Duszyńska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News