Historia okularów przeciwsłonecznych w popkulturowym wydaniu

Dwie dwieczyny w oklularach przeciwsłonecznych

Minęło sporo czasu od momentu, kiedy wynaleziono okulary przeciwsłoneczne. Stało się to bowiem już w 1200 roku, ale dopiero w XX wieku świat uświadomił sobie, że wyglądają one wspaniale i są nieodłącznym elementem całej stylizacji.

Okulary przeciwsłoneczne zapoczątkowały wiele trendów, które z roku na rok obejmowały najróżniejsze obszary; od plaży i strojów kąpielowych do salonów i wieczorowych kreacji.

11920

Ten rok był okresem, kiedy okulary przeciwsłoneczne stały się modne po raz pierwszy. Sam Foster na deptakach Jersey Shore zaczął sprzedawać je w najróżniejszych odcieniach. Prawdopodobnie minęłoby trochę czasu, zanim okulary przeciwsłoneczne trafiłyby do większego grona ludzi, ale gwiazdy Hollywood zakochały się w okrągłych oprawkach od Fostera Granda. To zdecydowanie pomogło pokazać całemu światu, jak bardzo eleganckie mogą być okulary przeciwsłoneczne.

21930

Zwykłe, okrągłe okulary przeciwsłoneczne nadal były modne. Coraz częściej można było je dostrzec na ulicach. W tej dekadzie chodziło bardziej o poszerzenie gamy odcieni szkieł niż wariacji z kształtami oprawek.

31940

Piloci podczas wojny nosili znany nam dobrze model okularów przeciwsłonecznych, jakim są awiatorki. Mimo że w domu eksperymentowano na różne sposoby, na wybiegu ten typ okularów pokazał się dopiero w latach 60. i 70. Grube kolorowe oprawki okrągłych okularów przeciwsłonecznych były bardzo w trendzie. Para ze zdjęcia zaszalała na tyle, że ich okulary są ozdobione kwiatami.

41950

Dokonała się pierwsza radykalna zmiana kształtu okularów przeciwsłonecznych na koci. Kocie oko stało się popularne jako odzwierciedlenie powojennego boomu gospodarczego. Zaczęła je nosić między innymi Audrey Hepburn.

51960

Styl zmieniał się w zastraszającym tempie. Ogromne, kwadratowe okulary przeciwsłoneczne były ulubieńcem lat 60., zwłaszcza w jasnych neonowych kolorach. Uwielbiała je Twiggy.

61970

Dużą zmianą w okularach przeciwsłonecznych była też transparentność. Ogromne soczewki pozostały na topie, ale zaczęły pokazywać się bardziej miękkie kształty oraz pastelowe odcienie. Wszystko to musiało pasować do rozwianych, długich włosów i denimowych dzwonów.

71980

Czas, kiedy w modzie dominował silny styl ubierania się oraz maksymalizm. Naturalnym więc było, że także okulary przeciwsłoneczne przeszły metamorfozę. Szkła pociemniały, a kształty oprawek wyostrzyły się. Marka Ray-Ban stała się prawdziwym hitem. Gwiazdy pokochały model Wayfarer.

81990

Po kilku dobrych dekadach ogromnych okularów przeciwsłonecznych, w końcu nadszedł czas na tzw. sportowe oprawki oraz powrót do stylu vintage, czyli zwykłych okrągłych oprawek. Zazwyczaj przeważał czarny kolor, co najlepiej widać na zdjęciu Brada Pitta z Gwyneth Paltrow.

92000

Podczas gdy wszyscy nosili biodrówki i crop-topy, okulary przeciwsłoneczne buntowały się. Zaczęły być bowiem modne olbrzymie oprawki o różnych kształtach i kolorach. Nie wychodziły bez z nich z domu siostry Olsen, Britney Spears oraz J.LO.

Tekst: Kasia Tilda Frąckowiak

Rate this post