Hayao Miyazaki – legendarny japoński reżyser filmów anime

Hayao Miyazaki

Zastanawialiście się kiedyś kto stworzył najlepsze japońskie animacje wszechczasów takie jak ‘Mój sąsiad Totoro’ czy ‘Spirited Away: W krainie bogów’? Poznajcie bliżej ich twórcę – Hayao Miyazakiego!

Hayao Miyazaki – życiorys

Hayo Miyazaki urodził się 5 stycznia 1941 roku w Tokio. To jeden najsłynniejszych twórców filmów animowanych w Japonii. Jest nie tylko utalentowanym reżyserem, scenarzystą oraz animatorem, ale i twórcą mang, które później stają się kanwą dla fabuł jego animacji.

Po obejrzeniu w wyższej szkole średniej Toyotama pierwszego japońskiego filmu anime w kolorze, ‘Panda i magiczny wąż’, Hayao Miyazaki zaczyna interesować się animacją i postanawia zostać twórcą mang, mimo iż ma tylko doświadczenie w rysowaniu okrętów i samolotów.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Po ukończeniu szkoły dostał się na studia na Uniwersytecie Gakushuin w Tokio, jednocześnie działając w szkolnym klubie rozwoju literatury dziecięcej, który pomógł mu w pracy nad komiksami. Po studiach w 1963 roku rozpoczyna trzymiesięczny okres próbny w Toei Animation. Tam zaczyna pracować przy pierwszych animacjach.

W roku 1970 Miyazaki opuszcza Toei Animation i przenosi się do studia A Pro, gdzie poznaje jednego z późniejszych współzałożycieli studia Ghibli. W 1980 roku zostaje głównym instruktorem nowych animatorów w Telecom. 3 lata później zaczyna pracować nad w pełni autorskimi pomysłami i zakłada własną wytwórnię japońskich filmów animowanych.

Sukces animacji ‘Nausicaä z Doliny Wiatru’ i założenie studia Ghibli

Kadr z filmu 'Nausicaä z Doliny Wiatru'

Po wielkim sukcesie filmu ‘Nausicaä z Doliny Wiatru’, w reżyserii i na podstawie mangi autorstwa Hayao Miyazakiego, w 1985 roku w Japonii powstało studio Ghibli, którego nazwa wywodzi się od arabskiego określenia wiatru, wiejącego w kierunku Mekki. Założyciele studia Ghibli (Hayo Miyazaki, Isao Takahata i Toshio Suzuki) chcieli w ten sposób podkreślić, że ich produkcje będą powiewem świeżości w świecie animacji.

Logo Studia Ghibli

Studio Ghibli ma na koncie 23 pełnometrażowe tytuły. Na przełomie lutego i kwietnia 2020 roku japońskie animacje wzbogaciły ofertę platformy Netflix. Poza ‘Grobowcem świetlików’ i ‘Czerwonym żółwiem’ miłośnicy anime mogą obejrzeć 21 produkcji studia Ghibli, w tym 10 w reżyserii Miyazakiego.

Postacie z filmów animowanych studia Ghibli są rozpoznawalne na całym świecie. W 2001 roku Hayao Miyazaki założył Muzeum Ghibli, w którym można zobaczyć pracownię animacyjną studia, jak powstaje film animowany, a także zobaczyć słynne postaci takie jak sprzedającego bilety do muzeum Totoro, a także Kocibusa czy robota z gwardii Laputy.

Muzeum Ghibli

Twórczość w studiu Ghibli i inspiracje Miyazakiego

Najsłynniejsze anime Miyazakiego to stworzony ze wspomnień dzieciństwa ‘Mój sąsiad Totoro’, urocza ‘Podniebna poczta Kiki’, poruszająca problem koegzystencji środowiska naturalnego oraz człowieka ‘Księżniczka Mononoke’, pełne ukrytych znaczeń ‘Spirited Away: W krainie bogów’, pełen magii ‘Ruchomy zamek Hauru’ i ‘Ponyo’, które wydaje się być inspirowane ‘Małą syrenką’.

Kadr z filmu 'Mój sąsiad Totoro'

Hayao Miyazaki słynie z rygorystycznego i rzemieślniczego podejścia do własnej pracy. Nie pozwala by więcej niż 10% jego dzieł powstawało techniką komputerową. Bardzo często bohaterowie jego animacji powstają na podstawie znanych mu osób, a fabuły tworzy na podstawie własnej biografii. Jego filmy to skarbnica wiedzy na temat wierzeń, obyczajowości i tradycji Japonii.

Kadr z filmu 'Podniebna poczta Kiki'

Po ‘Księżniczce Mononoke każdy kolejny film, według słów Miyazakiego, jest jego ostatnim. Fani na całym świecie zawsze mają nadzieję, że twórca będzie od czasu do czasu wracał do prac nad kolejnymi animacjami.

Kadr z filmu 'Ponyo'

W 2018 roku wyłącznie w Muzeum Ghibli odbyła się premiera ‘Boro the Caterpillar’, krótkometrażowej animacji Hayao Miyazakiego stworzonej nad podstawie szkiców z 1995 roku. Od 2016 roku reżyser pracuje nad długim metrażem zatytułowanym ‘How Do You Live?’. Film trafi do kin prawdopodobnie w przyszłym roku.

Oscary za ‘Spirited Away: W krainie bogów’ i ‘Ruchomy zamek Hauru’ – okrzyknięcie reżysera ’japońskim Disneyem’

Kadr z filmu 'Spirited Away: W krainie bogów'

W 2002 roku po zdobyciu Błękitnej Wstęgi, nagrody Annie Złotego Niedźwiedzia i pierwszego Oscara za ‘Spirited Away: W krainie bogów’ Miyazaki zostaje nazywany ‘japońskim Disneyem’. Podobnie jak Walt Disney tworzy niepowtarzalne dzieła dzięki ogromnej wyobraźni. Hayao Miyazaki ponownie otrzymał Oscara w 2005 roku za ‘Ruchomy zamek Hauru’, a 10 lat później został nagrodzony przez Akademię Honorowym Oscarem.

Kadr z filmu 'Ruchomy zamek Hauru'

Tekst: M. M.

Zobacz także: 38 ścieżek dźwiękowych z filmów Studia Ghibli zostało dodanych na Spotify

38 ścieżek dźwiękowych z filmów Studia Ghibli zostało dodanych na Spotify

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News