Gratka dla wszystkich fanów Queen: ścieżka dźwiękowa „Bohemian Rhapsody”

Męzczyzna na scenie z mikrofonem

Premiera filmu lada moment – już 2 listopada Bohemian Rhapsody wchodzi do kin, a już teraz możecie posłuchać i kupić ścieżkę dźwiękową do filmu, która zawiera kilka niespodzianek!

Nagrania audio z legendarnego występu Queen na Live Aid po raz pierwszy na oficjalnym wydawnictwie – to jedna z największych atrakcji ścieżki dźwiękowej do Bohemian Rhapsody. Zarówno film, jak i album, to celebracja całego dziedzictwa jednego z najpopularniejszych rockowych zespołów wszech czasów.

Czytaj także:  20 faktów o Freddiem Mercury, których nie znaliście

Oficjalny soundtrack do Bohemian Rhapsody reprezentuje każdy etap twórczości Queen. Poza nagraniami z Live Aid, na krążku znalazły się nowe wersje starych faworytów, koncertowe rarytasy, a także wybór najlepszych nagrań studyjnych. Wśród nich 11 hitów, które zajęły pierwsze miejsca list przebojów na całym świecie. Pełna lista utworów ze ścieżki dźwiękowej została ogłoszona 5 września 2018, czyli w dniu, w którym Freddie Mercury obchodziłby 72. urodziny.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

W filmie, w rolę Freddie’ego Mercury’ego wciela się Rami Malek, który zyskał olbrzymią popularność dzięki serialowi Mr. Robot. W pozostałych rolach Gwilym Lee jako Brian May, Ben Hardy jako Roger Taylor, Joe Mazzello jako John Deacon oraz Lucy Boynton jako Mary Austin.

Za produkcję 22 utworów z soundtracku odpowiadają Brian May i Roger Taylor, ze współudziałem wieloletnich współpracowników Queen – Justina Shirley-Smitha, Krisa Fredrikssona oraz Joshua J Macrae. Masteringiem zajęli się Adam Ayan i Bob Ludwig.

Kluczowym zadaniem dla ekipy odpowiedzialnej za soundtrack Bohemian Rhapsody było dopasowanie jak najlepszych wersji utworów Queen, zwłaszcza nagrań koncertowych, do scenariusza. Nie chodziło o stworzenie przypadkowej kompilacji największych hitów, lecz spójnej opowieści, która podkreśla najważniejsze punkty historii opowiadanej na ekranie.

Aby zapewnić słuchaczom jak najwspanialsze kinowe doznania, Brian May wpadł na pomysł, by Queen wykonał własną wersję słynnego motywu 20th Century Fox. Tak rozpoczyna się zarówno album, jak i film.

Pięć utworów z 21-minutowego występu na Live Aid, który odbył się 13 lipca 1985, nigdy wcześniej nie doczekały się oficjalnego wydania audio. Do tej pory fani mogli oglądać je w wersji wideo na DVD/BluRay Queen Rock Montreal, gdzie znajduje się także zapis koncertów z Montrealu z 1981 roku.

Fat Bottomed Girls pochodzi z koncertów w Paryżu w 1979, części trasy Jazz, która również nie doczekała się oficjalnych wydawnictw. Now I’m Here zostało nagrane na koncercie świątecznym w Hammersmith Odeon w Londynie w 1975 roku. Historyczny duet Freddie’ego i Briana z Love of My Life to nagranie z Rock in Rio ze stycznia 1985, gdzie wokalistów wspomagał 300-tysięczny tłum.

Nagrania studyjne to najlepsze dotychczasowe wersje – przygotowane w 2011 przez Boba Ludwiga.

We Will Rock You rozpoczyna się jako kawałek studyjny, by następnie przejść do wersji koncertowej z udziałem publiczności – ten zabieg przygotowano specjalnie na potrzeby filmu. W Don’t Stop Me Now usłyszymy nowo nagrane partie gitary, które są zbliżone do tego, w jaki sposób zespół gra współcześnie utwór na koncertach.

Doing All Right było pierwotnie nagrane przez Smile, zespół, który Brian i Roger stworzyli przed Queen wraz z wokalistą Timem Staffellem. Kiedy Tim odszedł, pozostali muzycy połączyli siły z Mercurym i tak powstała legendarna grupa. Wersja w wydaniu Freddie’ego znalazła się na pierwszym albumie Queen. By odtworzyć oryginalny utwór, Brian i Roger spotkali się po latach ze Staffellem w Abbey Road Studios, by nagrać Doing All Right specjalnie na potrzeby filmu. Sesja nagraniowa odbyła się niemal 50 lat po nagraniach Smile.

Ścieżki możecie posłuchać poniżej.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News