Grant’s Szkoła Blendingu, czyli ponadczasowa pasja tworzenia

Butelki whiskey oraz kieliszki

Najstarsza, rodzinna, szkocka whisky blended Grant’s to wieloletnia i wielopokoleniowa pasja, wyrażona przede wszystkim tradycją i zobowiązaniem do tworzenia najlepszych kompozycji whisky. Szkoła Blendingu jest niepowtarzalną okazją do poznania jej bogatej historii, sposobu produkcji oraz zestawienia swojej własnej whisky Grant’s pod okiem Ambasadora Grant’s, Mateusza Zabiegaja.

Wyjątkowy charakter whisky Grant’s to efekt hołdu dla ponadczasowej tradycji, ale przede wszystkim zobowiązanie rodziny Grant, która własnym nazwiskiem firmuje każdą butelkę.

Niezmiennie od ponad 105 lat whisky Grant’s zestawiana jest zgodnie z życzeniem jej pierwszego Master Blendera – Williama Grant’a, którego dzieło kontynuowało tylko czterech następców. Połączenie whisky pochodzących z całej Szkocji, pokazujące wszystko, co najpiękniejsze do znalezienia w whisky, to wyzwanie z którym obecnie mierzy się piąty Master Blender w historii – Brian Kinsman.

Legendę zapoczątkował William Grant w 1886 roku, rozpoczynając budowę swojej pierwszej destylarni w malutkiej miejscowości, wysoko w górach Szkocji – Dufftown. Pięć pokoleń później rodzina Grant nadal pozostaje jedynymi właścicielami firmy, ale przede wszystkim jej strażnikami. Jak często powtarza w wywiadach Kirsten Grant, jej zadaniem jest pozostawienie firmy na dobrej drodze dla kolejnych pokoleń. Czyni to, dbając o zachowanie pieczołowitości i tradycyjności procesu produkcji. Świetnym przykładem jest tutaj jeden z ostatnich warsztatów bednarskich, należących do destylarni, znajdujący się w Givan, skąd pochodzi whisky zbożowa, decydująca o charakterze whisky Grant’s.

Whisky Grant’s to bogactwo wyboru, a każdy z dostępnych wariantów jest jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy. Grant’s Family Reserve pozostaje flagową i najpopularniejszą whisky w portfolio, zestawianą niezmennie od 1912, dokładnie tak jak zapisał ją William Grant, oznaczając jako Blend numer 1. Dwie kolejne pozycje to Grant’s Ale Cask, pierwsza, szkocka whisky finiszowana w beczkach po piwie, a konkretniej bardzo tradycyjnym Edinburgh Strong Ale, pochodzącym z rodzinnego browaru oraz Grant’s Sherry Cask, która jest pierwszą szkocką whisky, blended finiszowaną w beczkach po sherry oloroso. Grant’s Master Blender’s Edition jest pozycją wyjątkową, ponieważ została stworzona tylko i wyłącznie na polski rynek, przede wszystkim pod względem smakowym. Oprócz tego Grant’s może pochwalić się trzema wydaniami „rocznikowymi” swojej whisky, 12-letnią, 18-letnią finiszowaną w beczkach po porto oraz najstarszą w wydaną – 25-letnią.

Ręka trzymająca butelkę whiskey

Wyznacznikiem whisky Grant’s jest jednak nie tylko jej rodzinne pochodzenie i niezmienna jakość, ale również butelka. Autorem charakterystycznego, trójkątnego kształtu jest znany designer i architekt Hans Schleger, a sama butelka obchodzi w tym roku okrągłą, sześćdziesiątą rocznicę.

Grant’s Szkoła Blendingu to doskonała okazja dla każdego pasjonata whisky do wzięcia udziału w podróży do świata whisky, ale przede wszystkim możliwość do zajrzenia za kulisy whisky pod okiem Brand Ambasadora whisky Grant’s Mateusza Zabiegaja, niekwestionowanego autorytetu tego świata. Możliwość skomponowania własnej whisky, łączenie wszystkich smaków, które szkocka whisky ma do zaoferowania to naprawdę rzadko spotykana możliwość.

Partnerem Mateusza, specjalnie na ten jeden dzień, została Marta Siembab, polska senselierka – niezależna ekspertka, która przekłada język smaków i emocji na zapach, prowadzi uczestników przez świat perfum powstających w oparciu o naturalne składniki.

Podczas wyjątkowych warsztatów z Brand Ambasadorem whisky Grant’s Mateuszem Zabiegajem i senselierką Martą Siembab, organizowanych w ramach Grant’s Szkoły Blendingu uczestnicy będą mieli okazję przenieść się do ekscytującej krainy smaku i zapachu i wszystkimi zmysłami zanurzyć się w fantastycznym świecie whisky.

Komentarze

Zapisz się do Newslettera