technologia

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej dla środowiska trasy. Funkcja ta została po raz pierwszy uruchomiona w Stanach Zjednoczonych w październiku ubiegłego roku, a obecnie obejmuje ponad 40 różnych krajów w Europie. Skorzystacie?

Google Maps – ekologiczna opcja podróżowania

Chociaż zalecana trasa może nie być najszybszą drogą do celu – ani nawet najkrótszą – będzie to najbardziej ekologiczna opcja, obliczona z uwzględnieniem czynników takich jak zatory i pochyłości, które mogą mieć wpływ na zużycie paliwa i jego emisję.

Aplikacja Google Maps pokazuje na niektórych trasach szacunkowe zużycie paliwa lub energii w zależności od typu silnika pojazdu. Im bardziej paliwo- lub energooszczędna trasa, tym mniejsze zużycie paliwa/energii i emisja CO2 przez Twój samochód.

Jeśli ta funkcja jest włączona, Mapy Google wybierają najlepszą trasę na podstawie innych czynników, takich jak natężenie ruchu w czasie rzeczywistym i warunki drogowe. Oprócz najszybszej trasy, Mapy pokażą Ci również najbardziej wydajną, nawet jeśli nie są one identyczne.

Ustawienia panelu uzupełniono także o informacje o samochodzie – czy jeździmy z silnikiem diesla, benzynowym, hybrydowym lub w pełni elektrycznym. Wybrane dane wejściowe będą miały również wpływ na ekologiczne trasy, które zasugeruje dla Ciebie Google Maps.

Google Maps – jak oblicza efektywność paliwową

Mapy Google obliczają efektywność paliwową, wykorzystując dane Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii USA oraz dane Europejskiej Agencji Środowiska. Obliczenia te obejmują czynniki, które wpływają na zużycie paliwa i energii oraz emisję CO2, takie jak:

  • Średnie zużycie paliwa lub energii dla pojazdów w Twoim regionie
  • Stromość wzniesień na trasie
  • Wzorce ruchu drogowego
  • Rodzaje dróg

Aby ustawić wyszukiwanie trasy na najbardziej ekologiczną, należy wejść w ustawienia map w aplikacji, a następnie wybrać opcję „nawigacja”. Pojawi się wtedy opcja „preferuj trasy z najniższym spalaniem” oraz „tryb silnika”.

Zobacz też: Słuchawki zasilane energią słoneczną – Adidas x Zound Industries

Komentarze
Rate this post
Anna Ciesielska

Recent Posts

Co obejrzeć na Apple TV+? – 5 propozycji

Apple TV+ to ekskluzywna usługa streamingowa funkcjonująca w Polsce od 2019 roku. W swojej ofercie…

1 dzień ago

„Wednesday” Tima Burtona – 5 ciekawostek o serialu

Pierwsze odcinki „Wednesday” zadebiutowały na platformie streamingowej Netflix 23 listopada 2022 roku – oglądaliście już?…

2 dni ago

Czym różni się telewizor OLED od QLED? Podpowiadamy!

Jednym z najważniejszych aspektów przy zakupie nowego telewizora jest jakość obrazu. Idealne odwzorowanie barw, nasycenie…

3 dni ago

Kim jest Maja Staśko? Kontrowersje wokół aktywistki

Niewiele jest bardziej kontrowersyjnych osób w polskim internecie niż Maja Staśko. Jej wypowiedzi są licznie…

3 dni ago

TRŁ ZIMA! – największe targi designu w Polsce już 10-11 grudnia!

Byliście grzeczni?! Kupcie sobie coś ładnego. Albo jeszcze lepiej kupcie ładne prezenty swoim bliskim i…

5 dni ago

„Hokus Pokus 2” – wielki powrót sabatu [recenzja]

30 września 2022 roku na platformie streamingowej Disney+ zadebiutowało „Hokus Pokus 2” – kontynuacja jednego…

1 tydzień ago