Gej, lesba, hetero: dlaczego wciąż posługujemy się etykietami?

Ikony przedstawiające różnych ludzi

Wakacje za pasem, pride month właśnie za nami, czy może być lepszy czas, aby porozmawiać o definiowaniu swojej seksualności?

Etykiety pomagają nam w życiu codziennym, dzięki nim znamy kategorię kupowanych produktów, ich cenę, wartość. Jeśli chodzi o ludzi etykiety, pomagają nam w interakcjach na wielu płaszczyznach. Kiedy usłyszysz od nowo poznanej osoby, że jest wegetarianinem, nie musi on wymieniać listy produktów, które wyklucza z diety i możecie płynnie przejść do wyboru restauracji. W jaki sposób jednak etykietowanie naszej seksualności pomaga nam w życiu codziennym? Jasne, kobieta zainteresowana kobietami będzie miała większe szanse na powodzenie w gay barze. Uważam jednak, że z etykietą pojawia się więcej ograniczeń niż korzyści.

Kobieta machająca tęczową flagą

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


W momencie, gdy nasza orientacja seksualna jest tematem gorącej debaty o podłożu politycznym, trudno nam zachować wolność ducha wobec niej. Czujemy się zagrożeni i próbujemy bronić naszej tożsamości. Oczywiście nie ma w tym nic złego, w końcu nie możemy ukryć, że Polska pozostawia nam kilka spraw do ulepszenia w kwestii tolerancji. Ważne jednak, by nie zapomnieć o swoim ja. Co nas wyróżnia? W czym jesteśmy dobrzy? Czym możemy się pochwalić?

Mało ludzi na pierwszym miejscu wymieni tu swoją seksualność i nie jest to kwestia wstydu. Jako ludzie jesteśmy wielopłaszczyznowi. Sprowadzanie naszej istoty do jednej lub dwóch etykiet spłaszcza nas niemiłosiernie. Z kim sypiamy lub nie, nie tworzy przecież istoty naszego istnienia, prawda?

Kompleksowość. To słowo nie opisuje tylko całej naszej istoty. Opisuje on każdy element naszej tożsamości, w tym naszą seksualność. Jak zatem możemy sprowadzić coś tak niesamowicie kompleksowego do jednego słowa? Gej, queer, lesbijka, hetero są to łatwe nawigatory, które pozwalają nam poruszać się po świecie. Jak piękny byłby jednak świat, gdyby zamiast przyklejania sobie nalepek i zamykania się w jej obrębie żylibyśmy absolutnie wolni od nich?

Gif osoby, która mówi

Co to zmienia, zapytacie. Przecież jeżeli podobają mi się faceci i było tak od zawsze, co złego w definiowaniu siebie? Nie mówię tu dlatego o porzuceniu preferencji, dobrze jest je znać i rozumieć. Jedynie słowa mocno nas definiujące są warte porzucenia. Pozwoliłoby to na szersze zrozumienie kompleksowości siebie i większą otwartość wobec nowych doznań. Jaka kobieta definiująca się jako hetero pozwoliłaby sobie na zakochanie się w kobiecie? Jaki mężczyzna uprzedzony do społeczności LGBT przyzna się, że podobają mu się mężczyźni? Czy zatem porzucenie etykiet nie byłoby drogą do wolności, odkrywania siebie?

Otwarcie się na nowe przeżycia jest drogą do wolności. Tylko ludzie wyzwoleni mogą doznać prawdziwego szczęścia, a przecież kto nie chce być szczęśliwy?

Gif rysunkowej tęczy rozkładającej się na kartce

Tekst: Natalia Joanna Bajor

1,3/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News