Categories: technologiatrendy

Fungus, to pierwsze słuchawki, która zostały zrobione z grzybów zamiast plastiku. Czy to odnawialna przyszłość elektroniki?

Słuchawki stworzone przez firmę Korvaa rewolucjonizują standardowe podejście do sprzętu audio, zastępując plastik, skórę i siatkę materiałami hodowanymi na mikrobach.

Okazuje się, że słuchawki są idealnym produktem do pokazania potencjału stale rozwijającej się elektroniki. Standardowe słuchawki są mieszanką plastiku, skóry i siatki, a jak nie trudno się domyślić, nie są to najbardziej przyjazne dla środowiska tworzywa.

Aby udowodnić, że do produkcji słuchawek można podejść w innowacyjny i przede wszystkim ekologiczny sposób, fińskie studio projektowe Aivan stworzyło słuchawki wykonane z bioplastiku i pochodnych drobnoustrojów.

Słuchawki Korvaa posiadają opaskę wydrukowaną w technologii 3D, wykorzystującej bioplastik wykonany z kwasu mlekowego produkowanego przez drożdże. Wyściółka dookoła ucha powstała z hydrofobiny, białka spieniającego wytwarzanego przez grzyby i celulozy roślinnej. Imitacja skóry jest również grzybek, a siatka nad głośnikami to biosyntetyczny jedwab pająka, wytwarzany również przez drobnoustroje. Zewnętrzna pianka jest kompozytem grzybni-celulozy.

Słuchawki na razie pozostają w fazie prototypu, ale być może wkrótce pojawią się na rynku. Aivan ma nadzieję na dalsze rozwijanie tej eko-koncepcji.

Komentarze
Rate this post
Justyna Vanderberg

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

23 godziny ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

3 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago